Gdzie wyrzucać pieluchy? Ważne zagadnienie każdego eko rodzica

Gdzie wyrzucać pieluchy, które nie są odpadem jednoskładnikowym? Warto wiedzieć, że od 2017 r. Polska musiała dostosowywać swoje standardy do dyrektywy unijnej związanej z segregacją odpadów. System ten nazwany został Wspólnym Systemem Segregacji Odpadów, w skrócie - WSSO. Natomiast od 2020 r. sortowanie odpadów jest już obowiązkowe w całym kraju. Nie jest więc obojętne, gdzie zostaną wyrzucone pampersy.

Pieluchy – jaki to odpad? Podstawowe pytanie, by zacząć poprawnie segregować śmieci

Gdzie wyrzucać pieluchy - to pytanie zwykle dotyczy młodych rodziców, którzy stawiają pierwsze kroki w opiece nad dzieckiem. Pierwsze dni to także zwykle góra pieluch - zdecydowana większość rodziców korzysta przy tym z jednorazowych pieluszek, które są wygodne, ale zaczynają stanowić poważny problem jako odpad w skali globalnej.

Pampersy można zaliczyć do jednych z artykułów higienicznych, z których, z oczywistych względów, często korzystamy, gdy mamy dzieci. Nie składa się on z jednego materiału, a surowce użyte do ich wykonania, często budzą wątpliwości. Choć dostępne są na rynku również pieluchy wielorazowego użytku, które możemy prać, to jednak największą popularnością cieszą się te jednorazowe. Z uwagi na okoliczność, że są złożone z różnych materiałów, odpowiedź na pytanie o pieluchy i jaki to odpad, powinna brzmieć - zmieszany.

Zobacz wideo Jednorazowe pieluchy to śmierdzący problem dla planety

Gdzie wyrzucać pampersy?

Pampersy to szczególny typ odpadu, który stworzony jest z myślą o najmłodszych użytkownikach. Sposób ich użytkowania, a także materiały z jakich są wykonane sprawiają, że to gdzie wyrzucać pampersy jest jednoznaczne - powinny trafić one do odpadów zmieszanych.

Gdzie wyrzucać pieluchy jednorazowe? 

Gdzie wyrzucać pieluchy jednorazowe potocznie zwane pampersami? Odpowiedź nie jest oczywista. Warto więc wiedzieć, że składają się one z materiałów takich, jak poliester, polipropylen, elastan czy celuloza. Już tylko z tego powodu odpady te powinny być wyrzucane do czarnych pojemników na odpady zmieszane. Nie bez znaczenia pozostaje i to, że pieluchy mają kontakt z wydzielinami ludzkiego organizmu i mogą zawierać wiele różnych, groźnych drobnoustrojów. Nie można więc traktować ich w całości czy części jako odpad możliwy do wyrzucenia do np. kompostownika czy odpadów bio. W przypadku pampersów warto mieć na uwadze, że każde dziecko potrafi wytworzyć prawie tonę odpadów składających się z pieluch. Wiele firm pracuje więc nad recyklingiem tych i innych odpadów higienicznych, bo ich ilość jest zatrważająca, a segregacja śmieci ma znaczenie.

Zobacz też: Jak segregować śmieci? To najważniejsze zasady. Sprawdź, jak robić to dobrze

Więcej o: