Ciekawostki o chomikach. Co warto o nich wiedzieć? Te fakty mogą zaskoczyć nawet ich właścicieli

Co warto wiedzieć o chomikach? Okazuje się, że te futerkowe zwierzaki skrywają wiele tajemnic oraz talentów. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się więcej o tych fascynujących stworzeniach. Chomiki możemy spotkać nie tylko w domu, ale też na polu. Sprawdź, którego chomika możesz zauważyć na wsi.

Właściciel tych gryzoni z pewnością wiedzą, że to zwierzęta prowadzące nocny tryb życia. Kiedy zachodzi słońce, zaczynają dokazywać i bawić się w swoich klatkach. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Nie tylko ludzie potrzebują pomocy! W tym roku policjanci i strażnicy miejscy ratowali również zwierzęta

Chomik syryjski. Jak wyglądają te gryzonie? 

Chomiki syryjskie są takie nie tylko z nazwy. Okazuje się, że pochodzą z płaskowyżu Aleppo, który znajdę się na granicy Syrii i Turcji. Chomiki z tego gatunku są duże i mierzą nawet 15 centymetrów i ważą od 1000 do 250 gramów. Naturalnie są krótkowłose, jednak hodowane są także o włosach półdługich oraz długowłose. Chomiki syryjskie najczęściej są rude, brązowe lub białe z plamkami. Żyją około 2,5 roku, jednak czasem mogą żyć nawet do trzech lat.

Chomik dżungarski. Co go wyróżnia? 

Chomik dżungarski pochodzi z rejonów Syberii Zachodniej. Co ciekawe te gryzonie rosną całe życie. Mierzą 11 centymetrów (samce) lub osiem (samice). Mają mały kilkumilimetrowy ogonek. Ważą od 19 do 45 gramów. W okresie letnim przybierają nawet 10 gramów, gromadzą w ten sposób tłuszcz na zimę. Chomik ten jest bardzo mały i przypomina puchatą kuleczkę. Posiadają charakterystyczne czarne pręgi na kręgosłupie oraz biały brzuch. Najczęściej występują w kolorze szarym. Podobnie jak chomiki syryjskie żyją do trzech lat. 

Chomik europejski może ważyć nawet kilogram. Te gryzonie już wkrótce mogą zniknąć 

Chomik europejski naturalnie występuję na terenie Europy oraz Azji. Jest największym ze wszystkich gatunków podrodziny chomików. Mierzy do 37 centymetrów i może ważyć nawet do kilograma. Chomik ten jest gatunkiem objętym ścisłą ochroną na terenie większości europejskich państw. W ciągu ostatnich 40 lat drastycznie zmniejszył się obszar występowania tych chomików w Europie. W Polsce wynosi on aż 75 procent.

Czego nie wiesz o chomikach? Te fakty mogą cię zaskoczyć 

Okazuje się, że chomiki to bystre zwierzęta, które jeśli zostaną wytresowane, mogą reagować na swoje imię. Co więcej, są w stanie rozpoznawać swojego właściciela po głosie oraz zapachu. Chomiki posiadają worki policzkowe, dzięki nim mogą przenosić pożywienie do norek. Te gryzonie, aby wyczyścić swoje futerko, udają się na kąpiel w piasku. Chomiki unikają wody, ponieważ wypłukuje z futra olejki, które chronią je przed chorobami.  

Więcej o: