Właściciel tych gryzoni z pewnością wiedzą, że to zwierzęta prowadzące nocny tryb życia. Kiedy zachodzi słońce, zaczynają dokazywać i bawić się w swoich klatkach. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Chomiki syryjskie są takie nie tylko z nazwy. Okazuje się, że pochodzą z płaskowyżu Aleppo, który znajdę się na granicy Syrii i Turcji. Chomiki z tego gatunku są duże i mierzą nawet 15 centymetrów i ważą od 1000 do 250 gramów. Naturalnie są krótkowłose, jednak hodowane są także o włosach półdługich oraz długowłose. Chomiki syryjskie najczęściej są rude, brązowe lub białe z plamkami. Żyją około 2,5 roku, jednak czasem mogą żyć nawet do trzech lat.
Chomik dżungarski pochodzi z rejonów Syberii Zachodniej. Co ciekawe te gryzonie rosną całe życie. Mierzą 11 centymetrów (samce) lub osiem (samice). Mają mały kilkumilimetrowy ogonek. Ważą od 19 do 45 gramów. W okresie letnim przybierają nawet 10 gramów, gromadzą w ten sposób tłuszcz na zimę. Chomik ten jest bardzo mały i przypomina puchatą kuleczkę. Posiadają charakterystyczne czarne pręgi na kręgosłupie oraz biały brzuch. Najczęściej występują w kolorze szarym. Podobnie jak chomiki syryjskie żyją do trzech lat.
Chomik europejski naturalnie występuję na terenie Europy oraz Azji. Jest największym ze wszystkich gatunków podrodziny chomików. Mierzy do 37 centymetrów i może ważyć nawet do kilograma. Chomik ten jest gatunkiem objętym ścisłą ochroną na terenie większości europejskich państw. W ciągu ostatnich 40 lat drastycznie zmniejszył się obszar występowania tych chomików w Europie. W Polsce wynosi on aż 75 procent.
Okazuje się, że chomiki to bystre zwierzęta, które jeśli zostaną wytresowane, mogą reagować na swoje imię. Co więcej, są w stanie rozpoznawać swojego właściciela po głosie oraz zapachu. Chomiki posiadają worki policzkowe, dzięki nim mogą przenosić pożywienie do norek. Te gryzonie, aby wyczyścić swoje futerko, udają się na kąpiel w piasku. Chomiki unikają wody, ponieważ wypłukuje z futra olejki, które chronią je przed chorobami.