Szczury nie tylko mogą niszczyć żywność, przegryzać kable i siać spustoszenie na polach zjadając plony. Przenoszą także groźne choroby oraz stanowią zagrożenie dla ludzi zwierząt. Zdarza się, że mogą pogryźć psa, kota, a nawet człowieka. Jak się przed nimi bronić?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wyskakują na ulicę, biegają po polach, a także posesjach. Plaga szczurów nawiedziła mieszkańców kilku gmin położonych w pobliżu Gniezna w województwie wielkopolskim. Gryzonie w ogromnych ilościach pojawiły się na obszarze kilkunastu kilometrów kwadratowych m.in. w Kaweczynie, Czeluścinie i Jarząbkowie - informuje regionalny portal gniezno24.com.
Wszyscy jesteśmy tym przerażeni, bo od kilku dni na polach i drogach widać tysiące gryzoni. Wszyscy jesteśmy tym przerażeni. Skala zjawiska jest ogromna
- przekazał w rozmowie z Radiem Poznań sołtys wsi Jarząbkowo, Krystian Rynarzewski.
Szczury nie lubią zapachu niektórych roślin, dlatego warto posadzie je w swoim ogródku. Ich aromat sprawi, że szczurom odechce się przebywać na twojej posesji. W ogrodzie posadź:
W szczurzych norach można umieścić szmatki nasączone oleckim metrowym lub lawendowym. To powinno wykurzyć nieproszonych gości. Możesz także włożyć do nich cebulę albo czosnek. Właściciele zwierząt mogą wrzucić do nory sierść pupili. Kiedy wyczują inne zwierzę, będą uciekać, gdzie pieprz rośnie. Innym sposobem jest zamontowanie odstraszacza ultradźwiękowego. Emituje ono dźwięki, które są nieprzyjemne dla szczurów. To sprawdzony i humanitarny sposób na pozbycie się szczurów.