Nowy PIT-2 w 2023. Jak go wypełnić i czym się różni? Ministerstwo Finansów wprowadziło duże zmiany

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt dotyczący rozliczania PIT-2 w 2023 roku. Umowa o zlecenie, ilość płatników i oświadczenia o dodatkowe ulgi to tylko kilka z nowych zmian, jakie wprowadzono. Wyjaśniamy, jak wypełnić PIT-2 i kto może z niego skorzystać.

Od 2023 roku obowiązują nowe formularze PIT-2. Ministerstwo Finansów wprowadziło pewne zmiany w rozliczaniu tego podatku. Sprawdź, jak wypełnić PIT-2 i komu przysługuje.

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowy PIT-2. Co to jest i kto powinien z niego skorzystać?

PIT-2 to oświadczenie pracownika, dzięki któremu można obliczyć miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Nowy formularz ma zastosowanie do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2023 roku. Nie jest on obowiązkowy. Jeśli podatnik postanowi jednak złożyć wniosek o PIT-2, płatnik nie może mu odmówić. W nowym formularzu zebrano wszystkie oświadczenia i wnioski, które mogą wpłynąć na wysokość miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jak wypełnić PIT-2? Umowa zlecenie też będzie brana pod uwagę

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt wyjaśniający, jakie zmiany zaszły w wypełnianiu PIT-2. Od 2023 roku prawo do złożenia wniosku nie przysługuje tylko jednemu płatnikowi. Można go złożyć nawet kilku płatnikom, jeśli kwota zmniejszająca podatek zostanie po równo podzielona. Kolejna zmiana zaszła wśród grona osób uprawnionych do złożenia wniosku. Teraz takie prawo nie przysługuje tylko pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. PIT-2 mogą złożyć także osoby związane umową zlecenie, umową o dzieło, pracujące na kontraktach czy też członkowie zarządów. 

Oświadczenie PIT-2. Co znajdziemy w formularzu?

W poprzednich latach oświadczenia dotyczące PIT-2 należało składać na osobnych wnioskach. Tym razem znajdziemy wszystko w nowym, trzystronicowym formularzu. Będziemy na nim można złożyć oświadczenie m.in. o chęci rozliczenia podatku z małżonkiem lub jako samotny rodzic. Możne również złożyć wniosek o zastosowanie innych ulg. Formularz jest bardzo ważny, ponieważ to od niego zależy, ile pieniędzy otrzymamy netto.

Więcej o: