Jak uratować przelaną roślinę? Wystarczy, że włożysz to do doniczki, a znów będzie rosła jak szalona

Jak uratować przelaną roślinę? To naprawdę możliwe, aby jeszcze odżyła! Wystarczy sięgnąć po ten przedmiot, a można ją będzie jeszcze uratować. Warto jednak zadbać również o odpowiednią pielęgnację już wcześniej. Przed przelaniem można się zabezpieczyć.

Uprawa roślin doniczkowych to coraz bardziej popularne zajęcie. Wśród miłośników zieleni, znajdzie się jednak dużo nowicjuszy, którzy niechcący mogą przelać ukochane egzemplarze. Mimo wszystko to nie koniec świata. Wystarczy sięgnąć po te jedną rzecz.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Najpierw poznaj wymagania gatunku, który hodujesz. To naprawdę ważne, aby nie przelać rośliny

Najważniejsze w uprawie roślin doniczkowych, to dowiedzieć się jakie wymagania ma dana roślina. Podlewanie, miejsce, w którym ją postawisz, czy nawet temperatura, to bardzo ważne czynniki, na które musisz zwrócić uwagę przy zakupie danego gatunku. Jeśli podoba ci się jakaś roślina, najpierw sprawdź, czy będziesz w stanie zapewnić jej odpowiednie warunki. 

Możesz zabezpieczyć się przed przelaniem rośliny. Wystarczy, że zaopatrzysz się w drenaż

Niestety nawet przy najlepszej znajomości wymagań, jakie ma roślina, czasami może zdarzyć się ją przelać. Istnieje jednak sposób, aby się przed tym zabezpieczyć. Wystarczy sięgnąć po drenaż. Jeśli liście twoich roślin żółkną lub brązowieją, a ziemia w doniczce jest wilgotna, oznacza to, że są one przelane i pora działać. Najlepiej już od początku, kiedy egzemplarze pojawią się w twoim domu wyposażyć się w doniczkę z odpływem oraz drenaż z keramzytu. Dzięki temu nadmiar wody będzie usuwany i odprowadzany poza ziemię, w której jest roślina. 

Co zrobić, kiedy doszło do przelania rośliny? Z pomocą przyjdą tampony

Jeśli już doszło do przelania rośliny, można ją jeszcze uratować. Wystarczy sięgnąć po tampony. Powinny doskonale poradzić sobie z wodą zebraną w ziemi, ponieważ są bardzo chłonne. Włóż je jak najgłębiej do doniczki i sprawdź po pewnym czasie czy wchłonęły wilgoć. Powinno to pomóc, jeśli dojdzie do przelania twojej rośliny. 

Więcej o: