Jak pielęgnować pieniążka, aby obrodził w nowe listki? Prosty trik, aby pilea rosła bujna i zielona

Pilea znana jako kwiat pieniążek to niewątpliwie oryginalna roślina doniczkowa, która ozdobi wnętrze twojego domu. Pierwszy raz o niej słyszysz i nie wiesz, jak dbać o pieniążka? Podpowiadamy, jak pielęgnować pileę, czyli modny i bardzo oryginalny kwiat doniczkowy.

Choć pieniążek wydaje się być mało popularną rośliną, to jest on kuzynem zwyczajnej pokrzywy i niegdyś gościł w większości domów. Jego oryginalna nazwa nawiązuje do okrągłych zielonych liści, przypominających monety. Ponadto wiele osób wierzy, iż posiadanie pilei może przynieść bogactwo. Zastanawiasz się, jak pielęgnować ten kwiat? Okazuje się, że nic w tym trudnego.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybiczymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak dbać o pieniążek? Ważny jest dostęp do światła i odpowiednia temperatura

Pieniążek, jak wiele innych roślin, preferuje jasne miejsca i rozproszone światło. Nie należy ustawiać go bezpośrednio na parapecie, ponieważ silne promienie słoneczne mogą poparzyć jego liście. Idealną ochroną będzie firanka, która rozproszy światło, zaspokajając jego potrzeby.  

Pilea nie jest wymagająca i uwielbia temperaturę pokojową. Zima natomiast jest okresem jej spoczynku, dlatego też warto wtedy przenieść ją w nieco chłodniejsze miejsce, tak aby nie ogrzewał jej kaloryfer. Niezwykle ważne jest, aby kwiat nie stał w przeciągu, gdyż wyziębiony zaczyna tracić swoje liście. 

Prawidłowa pielęgnacja pieniążka. Jak go podlewać? 

Pilea jest odpowiednią rośliną dla początkujących hodowców, gdyż niezwykle ciężko ją przelać lub przesuszyć. Mimo tego zdecydowanie łatwiej przetrwać jej, gdy ziemia ulegnie wysuszeniu niż zalaniu, ponieważ może wtedy dojść do gnicia korzeni. Pieniążka należy podlewać niewielką ilością wody, gdy jego podłoże zaczyna delikatnie przesychać. 

Kwiat pieniążka lubi częste zraszanie wodą, gdyż odpowiada mu duża wilgotność powietrza. Warto robić to 2-3 razy w tygodniu, co również uzupełni jego zapotrzebowanie na podlewanie. Należy jednak pamiętać, aby nie użyć zbyt dużo wody do tej czynności, ponieważ może dojść do czernienia i odpadania liści. 

Więcej o: