Kwiaty oczyszczające powietrze. Chcesz poprawić jakość życia? Oto lista 5 roślin, które sprawią, że złapiesz oddech

Kwiaty oczyszczające powietrze to naturalna odpowiedź na zanieczyszczenia obecne w naszych domach. Chcesz poprawić jakość życia? Sprawdź, jak prywatna dżungla może wpłynąć na jakość powietrza w pomieszczeniu.

Rośliny oczyszczające powietrze - naturalny filtr 

Kurz, zanieczyszczenia, chemikalia, to stali bywalcy naszych domów i mieszkań, oprócz profesjonalnych filtrów w tej nierównej walce wspomóc może nas także natura. Interesują Cię rośliny oczyszczające powietrze? Sprawdź, które gatunki sprawią, że łatwiej Ci będzie oddychać.

Kwiaty do mieszkania oczyszczające powietrze - naturalna ozdoba

Rośliny sprawiają, że wnętrze nabiera charakteru, staje się bardziej przytulne i miłe dla oka. Które kwiaty do mieszkania oczyszczające powietrze pomogą pozbyć się zanieczyszczeń i będą naturalną dekoracją sypialni i salonu? Wybraliśmy najlepsze gatunki.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Rośliny, które oczyszczają powietrze - aloes 

W odpowiednio dobranej donicy aloes doda wnętrzu egzotycznego pazura i będzie naturalnym filtrem dla chemikaliów, które obecne są w domowych detergentach, ale też farbach i klejach. Aloes uwalnia tlen, a nocą pochłania dwutlenek węgla. Dodatkowy plus jest taki, że rośliny, które oczyszczają powietrze, zazwyczaj są niezwykle proste w uprawie, a każda nowo posadzona szczepka to gwarantowany sukces. 

AloesAloes fot. shutterstock

Rośliny filtrujące - dracena obrzeżona 

Jej ostre liście w ciemnym, bordowym kolorze od pokoleń zdobią nasze domy. Przy odpowiedniej pielęgnacji i sprzyjających warunkach dracena może osiągnąć imponujące rozmiary (nawet dwa metry wysokości). To naturalny filtr, który oczyszcza powietrze z gazów uwalnianych przez substancje typu: formaldehyd, ksylen, czy trójchloroetylen, które występują w farbach oraz preparatach do uszczelniania. W kategorii rośliny filtrujące dracena zdecydowanie zasługuje na uwagę. 

Jak dbać o dracenę?Jak dbać o dracenę? Manhattan001/iStock

Kwiaty oczyszczające powietrze - lilia pokojowa (skrzydłokwiat) 

Kwiaty oczyszczające powietrze? Na czele listy na pewno musi znaleźć się skrzydłokwiat. Ten wyjątkowy biały kwiat został uznany za jedną z najlepszych roślin doniczkowych, które nie tylko zdobią, ale też oczyszczają powietrze z toksyn i następnie rozkładają je w glebie. Klasyczny i jednocześnie lekko geometryczny kształt skrzydłokwiatu sprawia, że pasuje on zarówno do tradycyjnego, jak i nowoczesnego wnętrza. 

Jak pielęgnować skrzydłokwiat wallisa?Jak pielęgnować skrzydłokwiat wallisa? Outi Marjaana/unsplash

Jakie kwiaty do domu oczyszczające powietrze - paproć bostońska

Jakie kwiaty do domu oczyszczające powietrze? Paproć to idealny wybór do przegrzanych mieszkań w bloku, gdzie w sezonie grzewczym powietrze staje się bardzo suche. Udowodniono, że paproć bostońska pomaga przywrócić prawidłowy poziom wilgoci i działa jak najlepszy naturalny nawilżacz. Ten wyjątkowy gatunek sprawdzi się jako "oczyszczacz powietrza" do sypialni lub pokoju dziecka, zapewniając przyjazny mikroklimat.

Jak dbać o paprocie domowe?Jak dbać o paprocie domowe? Fot. Marina Meshcherskaia / iStock

Rośliny filtrujące - areka

Efektowna i silnie filtrująca areka to pierzasta forma wprost z Madagaskaru, którą z powodzeniem można uprawiać w domowym zaciszu. Skutecznie oczyści powietrze z ksylenów, formaldehydu oraz toluenu, który występuje w większości kosmetyków. Szczególnie polecana do salonów fryzjerskich.  

Palma arekaPalma areka unsplash/Behnam Norouzi

Zobacz też: Rośliny, które rosną w mgnieniu oka. Postaw je w swoim domu i poczuj się jak w dżungli

Więcej o: