Do czego służą zwierzętom ogony? Głównie po to, by ułatwić sobie przetrwanie w środowisku, które zamieszkują. Różni się jednak to w zależności od zwierzęcia. Ryby wykorzystują ogon do pływania, mogą dzięki niemu gonić ofiarę lub uciec przed drapieżnikiem. Kangurom ogon służy do odpychania się podczas chodzenia, czyli napędza ich ruch. Małpy dzięki ogonowi mają ułatwione zaczepianie się na gałęziach, a paw wykorzystuje ogon podczas godów, by pokazać, że jest zdrowy i ma dobre geny.Tyranozaury machały nimi z boku na bok, by zachować równowagę podczas chodzenia i biegania.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Każdy opiekun czworonoga zdaje sobie sprawę, że ogon jest ważnym elementem w psiej komunikacji. Ponadto pies może go również używać w celu odpędzenia owadów czy wpływać na pozycje ciała podczas skoków. Ten ostatni punkt przetestowała grupa naukowców z Instytutu Systemów Inteligentnych im. Maxa Plancka w Stuttgarcie. Zbudowali oni model matematyczny za pomocą symulacji komputerowej, który opisywał ruch psa. Dzięki niemu mogli przeanalizować, co się dzieje podczas skoków psa, ruch i skręty korpusu, łap i ogona. Cały tekst można przeczytać tutaj.
Wydaje się, że wpływ, jaki ruchy ogonem wywierają na skomplikowane manewry motoryczne, takie jak skoki, jest niewielki albo nawet żaden (...). Naszym zdaniem prowadzi to do wniosku, że psy używają ogonów w innych celach: jako narzędzie komunikacji i do odpędzania owadów.
Komunikacja jest chyba najważniejszą funkcją psiego ogona. Dzięki niemu mogą przekazać bardzo dużo złożonych komunikatów. Nie zawsze sygnały przesyłane z pomocą ogona są jednoznaczne. Mocno podkulony ogon komunikuje strach lub stres, jeśli jednak towarzyszy mu warczenie i zjeżona sierść, to oznaka, że z lęku może zaatakować. Wysoko postawiony, zjeżony ogon może oznaczać, że pies jest pewny siebie i przyjmuje postawę dominującą i mimo lekkiego poruszania się niekoniecznie oznacza chęć zabawy z drugim psem. Machanie ogonem oznacza, że pies przeżywa silniejsze emocje, zarówno negatywne, jak i pozytywne.