Gumy do ćwiczenia to rewelacyjny pomysł na trening i rozciąganie. Dowiedz się więcej na ich temat!

Gumy do ćwiczenia to świetny pomysł na urozmaicenie treningu, gdy już praca z obciążeniem w postaci własnego ciała, przestaje wystarczać. Bardzo dobrze aktywizują do pracy mięśnie, w tym te głębokie i pomagają poprawić naszą sprawność.

Jakie gumy do ćwiczeń można znaleźć w sklepach? Czym w ogóle są i do czego służą?

Gumy do ćwiczenia bywają różnie nazywane, bo można też spotkać się z określeniem gumy treningowe, taśmy do ćwiczeń, gumy fitness czy gumy oporowe. Generalnie to ten sam sprzęt do ćwiczeń, choć i wśród nich występują różne rodzaje. Istotne jest, że stawiają one opór podczas wykonywania powtórzeń, a zarazem angażują różne partie mięśni np. nóg, brzucha, rąk.

trening z taśmami oporowymi Ćwiczenia na brzuch z gumami. Uelastycznisz mięśnie, a potem szybko chudniesz

Można też znaleźć różne warianty, jeśli chodzi o stopień stawianego oporu, więc nadają się zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Poleca się je również do treningów modelujących, jak i wzmacniających czy stabilizujących. Można z nich korzystać zarówno w domu, jak i na siłowni, czy w parku. Są niewielkie, lekkie i łatwo dają się przenosić, a więc można zabrać je ze sobą nawet na wakacje, bo nie będą w istotny sposób wypełniały bagażu czy zwiększały jego wagi. Są też jednym z tańszych przyrządów przeznaczonych do treningów, więc łatwo się w nie zaopatrzyć. Jeśli nie ma się wiedzy, jakie gumy do ćwiczeń wybrać, w jakim wariancie oporowym, zawsze można poradzić się osoby bardziej doświadczonej, instruktora fitness lub trenera personalnego.

Zobacz wideo Kasia Dziurska szaleje z taśmami treningowymi

Prawidłowy trening, czyli jak ćwiczyć z gumami?

Pomysł na trening z taśmami pojawił się dzięki fizjoterapii. Największym zainteresowaniem cieszyły się one w ramach treningów domowych, a z czasem stały się coraz bardziej popularne. Ich niezwykłą zaletą jest to, że de facto zwykłe ćwiczenie gimnastyczne może stać się ćwiczeniem siłowym, które dodatkowo wzmocni brzuch, nogi, czy dowolną inną partię ciała. Przede wszystkim należy zdecydować, nad którymi mięśniami zamierza się pracować. Dobrze jest też mieć różne rodzaje taśm, by zmniejszać lub zwiększać obciążenie - w zależności od własnych możliwości i potrzeb. Więc jak ćwiczyć z gumami? Oto kilka przykładowych zestawów ćwiczeń, przed których wykonaniem oczywiście należy zrobić rozgrzewkę:

  • przysiad – złapać gumę w ręce i przydepnąć ją stopami rozstawionymi na szerokość bioder, kolana nad stopami. Przysiad i wyprost – wstając, guma stawia opór utrudniając powrót do pozycji wyjściowej.
  • usiąść na macie, zgiąć kolana i podeprzeć się rękoma za plecami. Gumę nałożyć za kolanami, które ustawione powinny być na szerokość bioder. Rozchylić kolana, jednocześnie robiąc wydech.
  • stanąć z gumą oporową wokół kostek. Odwieść nogę do boku, robiąc krok w tym kierunku, raz jedną, raz drugą nogą. Ramiona położyć na biodrach, można lekko zgiąć się do przodu.
  • przełożyć gumę za plecy, na wysokości łopatek. Chwycić końce i poruszać ramionami identycznie, jak wtedy, gdy wyciska się sztangę na ławeczce. Ćwiczenie można wykonywać na stojąco lub leżąc na macie z ugiętymi kolanami, by odcinek lędźwiowy kręgosłupa pozostał przyklejony do podłoża.

Gumy do ćwiczeń - jakie wybrać, by osiągnąć najlepsze efekty?

Trzeba wziąć pod uwagę nasz cel i stopień zaawansowania oraz to, że gumy różnią się budową, rozmiarem i oporem, jaki stawiają. Mogą być wykonane z gumy, tworzywa sztucznego lub materiału tekstylnego. Można wyróżnić:

  • gumy oporowe loop - nazwa pochodzi od tego, że mają kształt zamkniętej pętli (po angielsku "loop") i mają z reguły obwód ok. 200 cm. Mają szeroki zakres oporu, bo od 1,5 kg do 150 kg;
  • gumy oporowe mini (tzw. minibands) - te także mają kształt pętli, ale znacznie mniejszy obwód, bo ok. 50 - 60 cm, a opór stawiają w zakresie od kilku do kilkudziesięciu kilogramów;
  • taśmy TRX - nie są elastyczne i służą do treningu przy wykorzystaniu ciężaru własnego ciała;
  • gumy do pilatesu - dostępne są w różnych długościach pomiędzy od 120 cm do 180 cm oraz mają różną szerokość. Stawiany opór mieści się mniej więcej w zakresie od 5kg do ok 25 kg;
  • ekspandery – mają na swych końca uchwyty i również występują w różnych stopniach oporu. Wykorzystywane są do rozgrzewki, ale też przy rozciąganiu;
  • flossing band – taśma do regeneracji mięśni, którą owija się bolący mięsień kilka centymetrów pod miejscem bólu i kończy się owijanie kilka centymetrów przed. Ćwiczenia z taśmą wykonuje się do momentu wystąpienia mrowienia, kiedy to należy zdjąć taśmę.

Tak więc, jeśli chodzi o gumy do ćwiczeń i jakie wybrać dla siebie - wszystko zależy od celu treningowego.

Trening z gumami oporowymi. Jak ćwiczyć z gumami Ćwiczenia z gumami. Jakie efekty przynoszą ćwiczenia z gumami? Przykładowe ćwiczenia z gumą

Gumy do ćwiczeń: długie czy krótkie? Przepis na efektywny trening!

Gumy do ćwiczeń czy długie, czy krótkie, dają ogromną możliwość wyboru ćwiczeń. Wręcz są w stanie zastępować siłownię. Można więc spokojnie planować urozmaicone treningi i zmieniać obciążenie. Cudowne jest też to, że ich niewielki rozmiar pozwala je wszędzie zabrać, więc nawet na wakacjach nie trzeba rezygnować z ulubionych ćwiczeń, a śmiało je wykonywać na plaży czy w innym wybranym miejscu.

Zobacz też: 3 ćwiczenia na jędrne i zgrabne pośladki. Możesz ćwiczyć w domu i na siłowni

Więcej o: