Jak szybko schudnąć? To pytanie spędza sen z powiek wielu osobom. Jak zrobić to z głową?

Jak szybko schudnąć, próbuje się dowiedzieć wiele osób walczących z mniejszą lub większą nadwagą. Nie zawsze wybór szybkiej metody jest najlepszym wyjściem. Podpowiadamy, jak zrobić to skutecznie i zdrowo.

Szukasz metody, co zrobić, by szybko schudnąć? Oto jak powinien przebiegać prawidłowy proces gubienia wagi

Jak szybko schudnąć? To pytanie dotyczy coraz większej ilości osób, w różnym wieku. Niestety otyłość jest obecnie jedną z chorób XXI wieku i trzeba z nią walczyć. W przypadku odchudzania "na szybko" niekoniecznie znaczy "prawidłowo, zdrowo i dobrze". Dość często zbyt szybkie gubienie wagi skutkuje tzw. efektem "jojo". Nie da się też skutecznie odchudzić głodząc się lub łykając suplementy diety. Jedyną sprawdzoną receptą jest połączenie żywienia z ćwiczeniami i samodyscypliną. Odchudzająca dieta nie polega na tym, że nagle zacznie się jeść po 1000 kcal dziennie, bo takiego reżimu kalorycznego nie da się długo wytrzymać, więc i efekty często są żadne.

Zbyt restrykcyjne diety mogą nie tylko zniechęcić do odchudzania, ale przez niedobory składników odżywczych doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Najprostszą rzeczą jest zmiana nawyków żywieniowych i na początek np. odstawienie niezdrowego jedzenia w postaci frytek czy chipsów oraz zdecydowane ograniczenie słodyczy. Dobrze jest też spróbować wykluczyć inne produkty, które zawierają zbędne węglowodany i skrobię oraz słone przekąski i alkohol. Podobnie zgubnie działają napoje gazowane. Już tylko te zmiany spowodują, że efekty zaczną być widoczne. Nikt jednak nie jest w stanie zmienić tego wszystkiego od razu, dlatego dobrze jest robić to stopniowo. Można też zamienić przekąski podczas oglądania filmów z np. ciastek na suszone owoce. Warto też zrezygnować z gotowych potraw i zacząć samemu przygotowywać posiłki np. do pracy zabierać jedzenie w pudełkach zamiast kupować gotowe kanapki.

Są też dwie niezwykle istotne kwestie, o których zapomina się przy planowaniu odchudzania – właściwe nawodnienie organizmu oraz spanie po minimum 7 godzin. Zbyt krótki sen może wpływać na to, że organizm będzie prowadził niewłaściwą gospodarkę hormonalną i będą pojawiały się napady głodu o dziwnych porach. Przyjmuje się, że optymalną ilością gubionej wagi jest ok. 1 kg tygodniowo, ale nawet utrata 0,5 kg jest dobrą wiadomością. Znacznie łatwiej będzie nam się odchudzać, jeśli ustalony zostanie również plan utraty wagi i np. cel na dwa tygodnie czy na miesiąc. Oczywiście taka zmiana odżywienia i nawyków powinna być połączona z ćwiczeniami i ruchem. Można zacząć na początek nawet od długich spacerów lub chodzenia po bieżni na siłowni. Aktywność fizyczna poprawia bowiem metabolizm, a zatem również spalanie tkanki tłuszczowej. Kiedy wiadomo już, co zrobić, by szybko schudnąć, wystarczy zacząć działać.

Zobacz wideo Kasia Dziurska pokazała szybki trening z taśmami na mięśnie brzucha

Tzw. oponka, czyli jak schudnąć z brzucha?

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że nie można schudnąć z określonej części ciała wykonując ćwiczenia tylko na nią. Działanie musi być kompleksowe. Czyli jak schudnąć z brzucha? Oczywiście zmienić nawyki żywieniowe oraz ćwiczyć. Dobrym wyjściem jest spróbować ustalić posiłki o stałych porach, bo to sprawi, że organizm przywyknie i nie będzie napadów głodu oraz podjadania między posiłkami. Należy wykluczyć z codziennych potraw żywność wysokoprzetworzoną, alkohol, smażone jedzenie oraz słodycze. Tłuszcz z okolic brzucha jest eliminowany jako jeden z ostatnich. Dlatego też nie da się robić ćwiczeń wyłącznie na brzuch i chudnąć. Dobrze sprawdzą się ćwiczenia przyspieszające metabolizm, czyli interwałowe i aeorobowe, ale też inne. Urozmaicony trening przynosi najwięcej efektów.

A jak schudnąć z ud?

Wiele osób boryka się z tym problemem - zwłaszcza kobiet. Tak samo jednak, jak w przypadku brzucha, należy działać kompleksowo. Zrezygnować z siedzącego trybu życia i wprowadzić do codziennej rutyny aktywność fizyczną oraz zmienić nawyki żywieniowe. Rozważając, jak schudnąć z ud, warto brać pod uwagę zmiany również w pracy, bo nawet przy zajęciu typowo biurowym, możemy wstać i chociaż na chwilę się poruszać. Dobrze też brać pod uwagę spacery czy jazdę na rowerze w plenerze albo chociaż na siłowni na rowerku stacjonarnym. W domowych warunkach można również brać pod uwagę ćwiczenia na skakance czy bieganie.

Jaka dieta jest najlepsza? Co jeść, żeby schudnąć?

Wszystko, na co ma się ochotę, ale wybierając wśród zdrowej żywności i bez zbędnych węglowodanów. Należy zrezygnować z fast foodów, a słodycze czy słone przekąski zastąpić suszonymi owocami, orzechami i innymi bakaliami. Należy też ograniczyć porcje i nie podjadać między posiłkami. Tak więc, co jeść, żeby schudnąć, jest mniej skomplikowane, niż się wydaje. Oczywiście w niektórych przypadkach konieczna będzie pomoc dietetyka zwłaszcza, jeśli są dodatkowe problemy zdrowotne jak np. cukrzyca, insulinooporoność. Dietetyk pomoże też ustalić plan działania, czyli zaplanować rodzaj aktywności fizycznej i wybrać produkty, które można jeść. Większości ludzi dieta odchudzająca kojarzy się też z niesmacznym i jałowym jedzeniem, co nie polega na prawdzie. Można spożywać smaczne i zdrowe potrawy, bo zdrowe jedzenie nie jest synonimem niesmacznego.

Zobacz też: Tych składników lepiej nie dodawać do smoothie. Mogą sprawić, że przybierzesz na wadze

Więcej o: