Zanurz owoce w wodzie gazowanej! Ten genialny trik rozwiąże popularny problem i pozwoli zaoszczędzić

Owoce to szybka i zdrowa przekąska, po którą warto sięgać zamiast słodyczy. Krojone owoce doskonale prezentują się też jako dekoracja ciast i tortów. Niestety, wiele z nich szybko ciemnieje, przez co wyglądają znacznie mnie apetycznie. Jak tego uniknąć? Zdradzamy proste i szybkie rozwiązania.

Owoce pokrojone w kawałki są znacznie łatwiejsze do jedzenia, więc to doskonały sposób na przygotowanie zdrowej przekąski. Często jednak można szybko zauważyć ciemnienie owoców. W rezultacie jedzenie wygląda mnie apetycznie i maleje ochota na zjedzenie przysmaków, które czasami trzeba w końcu wyrzucić. Warto zatem ograniczyć proces czernienia, co pozwoli nam uniknąć marnowania żywności, czyli po prostu zaoszczędzić.

Zobacz wideo Jak mrozić owoce? Jak usunąć plamę z truskawek? Jak pozbyć się pestek z czereśni? Rozwiązujemy letnie problemy

Szukasz kuchennych porad? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dlaczego owoce ciemnieją? Jakie owoce i warzywa ciemnieją?

Proces ciemnienia owoców i warzyw to nic innego, jak reakcja chemiczna, która zachodzi pod wpływem oksydazy polifenolowej. Proce ten uzależniony jest przede wszystkim od obecności tlenu, choć wpływa na niego też temperatura. Najczęściej zjawisko to kojarzy się z jabłkami, ale dotyczy ono również gruszek, moreli czy brzoskwiń. Spośród warzyw można wymienić tu ziemniaki, seler, pietruszkę czy białą kapustę.

Co zrobić, żeby pokrojone owoce nie czerniały? Zanurz je w wodzie gazowanej

Szybkim i sprawdzonym sposobem na ograniczenie ciemnienia owoców jest zanurzenie ich na moment w wodzie gazowanej. Metodę tę można stosować z dowolnymi przysmakami. Co ważne, nie wpływa ona na smak owoców, więc nie musisz się obawiać, że popsuje to przygotowane ciasta i torty. Banany czy jabłka użyte do dekoracji będą prezentowały się dobrze znacznie dłużej.

Sposób na ciemniejące owoce. Wypróbuj też innych metod

Popularną metodą na ograniczenie ciemnienia owoców jest też skropienie ich niewielką ilością soku z cytryny, pomarańczy lub kwasem octowym. Pamiętaj jednak, że może nadać to im cierpkości. Czasami stosowana jest również sól. W tym przypadku należy wymieszać pół łyżeczki soli z litrem zimnej wody, a w otrzymanym roztworze umieścić owoce na 3-5 minut. Po tym czasie należy je dokładnie opłukać. Sól nie powinna wpłynąć na smak jedzenia, o ile nie użyjemy zbyt dużo produktu, a owoce nie będę namakać zbyt długo.

Więcej o: