Jak często należy zmieniać pościel? Jeśli robisz to raz na kilka tygodni, to ogromny błąd!

Im dłużej używamy pościeli, tym bardziej rozwijają się na niej różne bakterie i roztocza. Jak często powinniśmy zmieniać i prać pościel? Wbrew pozorom nie jest to oczywiste, a wielu z nas robi to zbyt rzadko. Odpowiedź może cię zaskoczyć.

Nasza pościel jest jednym z ulubionych miejsc przebywania bakterii i roztoczy. Nie każdy jednak wie, że potrafią być one mocno szkodliwe, zwłaszcza dla alergików. Obecność roztoczy nierzadko powoduje u ludzi katar, kaszel, duszności, a nawet problemy z cerą, czy atopowe zapalenie skóry. Z tego powodu powinniśmy zmieniać pościel dostatecznie często, zwłaszcza że spędzamy w niej naprawdę sporo czasu.

Zobacz wideo Prasujesz pościel? Wypróbuj krochmal w sprayu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak często należy zmieniać pościel? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Najlepszym wyjściem będzie zmienianie pościeli minimum raz na dwa tygodnie, ale najlepiej raz na tydzień. W niektórych warunkach lepiej jednak robić to częściej. Jeśli chorujesz na łuszczyce, masz zmiany trądzikowe i problemy z tłustą cerą, zalecamy pranie pościeli co tydzień. Staraj się unikać spania ze zwierzakiem, a jeśli nie możesz tego zrobić, również zmieniaj prześcieradło i kołdrę co około siedem dni.

Jak dbać o pościel, by dobrze wpływała na zdrowie? Nie tylko zmiana pościeli ma znaczenie

Poza regularnym praniem tekstyliów warto zadbać o odpowiednią pielęgnację miejsca, w którym śpimy i wypoczywamy. Warto unikać spania z mokrymi włosami, ponieważ wilgoć jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii i grzybów. Dobry pomysł to regularne wietrzenie pościeli. Jeśli jednak nie mamy na to miejsca, starajmy się każdego dnia przewietrzyć pokój. Świeże powietrze pomaga pozbyć się nadmiaru kurzu i roztoczy. To samo powinniśmy robić z materacem, na nim bowiem równie chętnie zbierają się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.

Jak najlepiej prać pościel, by dobrze nam służyła? Są pewne zasady

Przede wszystkim pierz pościel w wysokiej temperaturze (powyżej 60 stopni Celsjusza), pomoże to skutecznie zlikwidować grzyby i bakterie. Ponadto staraj się unikać łączenia prania pościeli z ręcznikami i ciężką odzieżą, tak by nie przeładować pralki. Na koniec dokładnie wysusz tekstylia tak, by nie nakładać wilgotnej pościeli na łóżko.

Więcej o: