Nasza pościel jest jednym z ulubionych miejsc przebywania bakterii i roztoczy. Nie każdy jednak wie, że potrafią być one mocno szkodliwe, zwłaszcza dla alergików. Obecność roztoczy nierzadko powoduje u ludzi katar, kaszel, duszności, a nawet problemy z cerą, czy atopowe zapalenie skóry. Z tego powodu powinniśmy zmieniać pościel dostatecznie często, zwłaszcza że spędzamy w niej naprawdę sporo czasu.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Najlepszym wyjściem będzie zmienianie pościeli minimum raz na dwa tygodnie, ale najlepiej raz na tydzień. W niektórych warunkach lepiej jednak robić to częściej. Jeśli chorujesz na łuszczyce, masz zmiany trądzikowe i problemy z tłustą cerą, zalecamy pranie pościeli co tydzień. Staraj się unikać spania ze zwierzakiem, a jeśli nie możesz tego zrobić, również zmieniaj prześcieradło i kołdrę co około siedem dni.
Poza regularnym praniem tekstyliów warto zadbać o odpowiednią pielęgnację miejsca, w którym śpimy i wypoczywamy. Warto unikać spania z mokrymi włosami, ponieważ wilgoć jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii i grzybów. Dobry pomysł to regularne wietrzenie pościeli. Jeśli jednak nie mamy na to miejsca, starajmy się każdego dnia przewietrzyć pokój. Świeże powietrze pomaga pozbyć się nadmiaru kurzu i roztoczy. To samo powinniśmy robić z materacem, na nim bowiem równie chętnie zbierają się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.
Przede wszystkim pierz pościel w wysokiej temperaturze (powyżej 60 stopni Celsjusza), pomoże to skutecznie zlikwidować grzyby i bakterie. Ponadto staraj się unikać łączenia prania pościeli z ręcznikami i ciężką odzieżą, tak by nie przeładować pralki. Na koniec dokładnie wysusz tekstylia tak, by nie nakładać wilgotnej pościeli na łóżko.