Dlaczego sansewieria ma wiotkie liście? Poznaj złote zasady i triki w pielęgnacji wężownicy

Dlaczego sansewieria ma wiotkie liście? To bardzo popularna roślina doniczkowa, jednak czasami zdarza się, że jej rozwój jest zaburzony. Nawet mimo najlepszej opieki czasami liście wężownicy stają się wiotkie. Podpowiemy ci, jak odpowiednio zadbać o roślinę, aby rosła pięknie i bujnie.

Wężownica to wspaniała roślina, która ozdabia wiele wnętrz mieszkań i klatek schodowych. Ma niskie wymagania, więc jest idealna dla nowicjuszy. Jednak zdarza się, że jej liście stają się wiotkie. Jeśli i ciebie dopadł ten problem, postaramy się służyć radą. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Jak pielęgnować wężownicę? Poznaj najważniejsze zasady

Podstawą w pielęgnacji wężownicy są oczywiście, miejsce, w którym postawisz roślinę, temperatura i podlewanie. Podpowiemy ci, co musisz na ten temat wiedzieć: 

  • Miejsce uprawy: Sansewieria najlepiej czuję się w odpowiednio nasłonecznionym miejscu, ewentualnie lekkim cieniu. Uważaj jednak na bezpośrednie promienie słońca, ponieważ mogą one poparzyć roślinę,
  • Temperatura: Temperatura pokojowa jest najlepszą, w jakiej można uprawiać roślinę. Warto jednak wiedzieć, że wężownica poradzi sobie nawet przy 10ºC. 
  • Podlewanie: Sansewieria nie potrzebuje zbyt wiele wody. Można spokojnie podlewać ją nawet raz na 4 tygodnie, a w cieplejszym okresie, warto zwiększyć częstotliwość do 2 tygodni. 
 

Dlaczego sansewieria ma wiotkie liście? Wykorzystaj ten trik, a znów będzie się wspaniale rozwijać

Wiotczenie liści, to dość częsty problem w uprawie wężownicy. Przyczyną mogą być szkodniki lub przelanie rośliny. Mamy jednak sposób, który może pomóc w przypadku insektów. Skuteczny będzie roztwór wody z mydłem, płynem do mycia naczyń lub alkoholem. Zanurz wacik w substancji, a następnie przetrzyj nim liście rośliny. Dzięki temu, jeśli szkodnikami okażą się wełnowce, które dość często atakują sansewierię, odzyska ona zdrowie i znów będzie bujnie rosnąć. 

Więcej o: