Każdy właściciel auta jest zobowiązany do dbania o stan techniczny swojego pojazdu. Musi to być również potwierdzone przez wykwalifikowane osoby, co odbywa się w trakcie przeglądów okresowych. Niezwykle istotne jest też przestrzegania ich terminów. Wszelkie nieprawidłowości w działaniu samochodów mogą zagrażać nie tylko nam, ale i innym, więc konieczna jest ich możliwie jak najszybsza eliminacja. Dlatego też kary za brak przeglądu są tak wysokie.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Częstotliwość badań okresowych zależy od rodzaju samochodu oraz jego wieku. W przypadku samochodów osobowych, na pierwsze badanie okresowe należy się zgłosić przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji, natomiast drugie badanie przed upływem 5 lat. Każde kolejne badanie okresowe powinno być wykonywane co roku. Ponadto w niektórych sytuacjach policja lub inspekcja transportu drogowego może skierować nas na badania dodatkowe.
Kara za brak przeglądu wynosi 1500 zł, co określa art. 94 § 1 i § 2 Kodeksu wykroczeń. Jest to kwota trzykrotnie wyższa niż stawka mandatu 2022. Kara ta może jednak wzrosnąć nawet do 5000 zł zgodnie z art. 96 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Co więcej, kierowcy zostanie odebrany dowód rejestracyjny, a informacja o tym fakcie pojawi się w CEPiK.
Kierowca zatrzymany przez brak przeglądu pojazdu zostanie skierowany na badanie auta, które powinno zostać wykonane w ciągu 7 dni. Otrzyma również tymczasowy dokument umożliwiający dojechanie do najbliższej stacji kontroli. Co ważne, dokument ten nie stanowi zamiennika dowodu rejestracyjnego. Aby odzyskać właściwy dowód rejestracyjny, konieczne jest uzyskanie zaświadczenia o przeprowadzeniu badania kontrolnego i udanie się z nim do urzędu w ciągu 30 dni w celu wykreślenia z CEPiK-u wpisu o zatrzymaniu dokumentu.