Wielu kierowców straci dowód rejestracyjny w 2023. Nie tylko kara za brak przeglądu jest wyższa

Jakie są zmiany dla kierowców? Kara za brak przeglądu 2023 będzie wyjątkowo wysoka. Regularne przeglądy techniczne samochodu mają zapewnić bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Co nam grozi za zaniedbanie tego obowiązku? Ile wynosi kara za brak przeglądu 2023? Wyjaśniamy.

Każdy właściciel auta jest zobowiązany do dbania o stan techniczny swojego pojazdu. Musi to być również potwierdzone przez wykwalifikowane osoby, co odbywa się w trakcie przeglądów okresowych. Niezwykle istotne jest też przestrzegania ich terminów. Wszelkie nieprawidłowości w działaniu samochodów mogą zagrażać nie tylko nam, ale i innym, więc konieczna jest ich możliwie jak najszybsza eliminacja. Dlatego też kary za brak przeglądu są tak wysokie.

Zobacz wideo Polacy są gotowi na jazdę elektrykami? Wspólny raport Moto.pl i Ford Polska

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zmiany dla kierowców 2023. Jak często robić przegląd stanu technicznego samochodu?

Częstotliwość badań okresowych zależy od rodzaju samochodu oraz jego wieku. W przypadku samochodów osobowych, na pierwsze badanie okresowe należy się zgłosić przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji, natomiast drugie badanie przed upływem 5 lat. Każde kolejne badanie okresowe powinno być wykonywane co roku. Ponadto w niektórych sytuacjach policja lub inspekcja transportu drogowego może skierować nas na badania dodatkowe.

Hojne nagrody od Ministerstwa Finansów. Ponad 1,3 mln zł dla szefów skarbówkiZmiany w Kodeksie pracy 2023. To pewne! Milionowe kary grzywny

Kara za brak przeglądu 2023. Co grozi kierowcom, którzy nie zrobią przeglądu w terminie?

Kara za brak przeglądu wynosi 1500 zł, co określa art. 94 § 1 i § 2 Kodeksu wykroczeń. Jest to kwota trzykrotnie wyższa niż stawka mandatu 2022. Kara ta może jednak wzrosnąć nawet do 5000 zł zgodnie z art. 96 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Co więcej, kierowcy zostanie odebrany dowód rejestracyjny, a informacja o tym fakcie pojawi się w CEPiK.

Dla kogo pit zerowy?PIT-0 dla seniorów w 2023. Ulga podatkowa ominie trzy grupy osób

Kara za brak przeglądu a utrata dowodu rejestracyjnego. Jak odzyskać dokument?

Kierowca zatrzymany przez brak przeglądu pojazdu zostanie skierowany na badanie auta, które powinno zostać wykonane w ciągu 7 dni. Otrzyma również tymczasowy dokument umożliwiający dojechanie do najbliższej stacji kontroli. Co ważne, dokument ten nie stanowi zamiennika dowodu rejestracyjnego. Aby odzyskać właściwy dowód rejestracyjny, konieczne jest uzyskanie zaświadczenia o przeprowadzeniu badania kontrolnego i udanie się z nim do urzędu w ciągu 30 dni w celu wykreślenia z CEPiK-u wpisu o zatrzymaniu dokumentu.

Więcej o: