Te miasta w Polsce są najszczęśliwsze! Dlaczego warto tam zamieszkać? Sporządzono ranking

W którym mieście w Polsce żyje się najlepiej? Rankingi są jednoznaczne, a mieszkańcy nie mają wątpliwości. Przepytanych zostało prawie 36 tysięcy Polaków. Cenią sobie krajobrazy, spokój, ale też relacje towarzyskie. Kto jest na pierwszym miejscu?

W jakim polskim mieście żyje się najlepiej? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć ranking, opracowany przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej "Gmina dobra do życia". Miernikiem jest wskaźnik, który stworzył prof. dr hab. Przemysław Śleszyński, który ma oceniać jakość życia według mieszkańców poszczególnych miejscowości. Wykaz ujawnia, które miasta mają najwyższy poziom szczęścia. Wyniki są zaskakujące.

Zobacz wideo Jak kupić mieszkanie w starym bloku, żeby nie żałować? Ekspert mówi o "teście nosa"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W jakim polskim mieście żyje się najlepiej? Ranking brał pod uwagę wiele zmiennych

W badaniach uwzględnione zostały wszystkie 2477 gmin w Polsce. Spośród nich wyłoniono laureatów na podstawie aż 63 wskaźników. Były to pytania o między innymi: poziom szkolnictwa, infrastrukturę kulturalną, wynagrodzenie, dochody gmin, a nawet estetyczne walory krajobrazu. Wszystkie razem zsumowane tworzą "Wskaźnik Jakości Życia", wedle którego oceniane są miasta – im wyższy, tym wyższe miejsce w rankingu. Jakie miasta zatem uplasowały się na podium?

Miasta z najszczęśliwszymi mieszkańcami w całej Polsce

Najszczęśliwszym miastem w Polsce okazała się Warszawa, osiągając wynik 67,64 we Wskaźniku Jakości Życia. Zaraz za nią był Sopot (67,42) oraz Wrocław (66,66) z niewiele niższymi ocenami. Czwarte i piąte miejsce zaś należy kolejno do Krakowa (66,55) oraz Zielonej Góry (66,26). Na szóstym miejscu uplasowało się Opole. Co ciekawe Gdańsk i Gdynia są o wiele niżej niż w poprzednich latach, ale nadal w zwycięskiej dziesiątce. Za nimi pozostaje już tylko Poznań, a Rzeszów zamyka ranking top dziesięciu miast, w których najlepiej się żyje. Warto sprawdzać ranking najlepszych miast, kiedy planujemy przeprowadzkę. Nawet jeśli wyniki z roku na rok się zmieniają, może dać nam to realny pogląd na jakość życia w danej miejscowości.

Więcej o: