Jak samodzielnie zrobić karmnik? Banalna konstrukcja uratuje ptaki, które nie odlatują na zimę

Zima nadal trwa, chociaż w pewnych rejonach Polski stopniał śnieg. Ptaki w tym okresie szukają pożywienia. Jak zrobić karmnik dla ptaków, które zostają? Jakie ptaki odlatują na zimę?

Przygotowanie samodzielnie karmnika dla zwierząt może okazać się świetną zabawą i kreatywną opcją na spędzenie czasu wolnego. Dzięki tej czynności możesz pomóc ptakom, które zimą szukają jedzenia i schronienia. Jak zrobić karmnik dla ptaków? Poznaj nasze wskazówki!

Zobacz wideo Skąd do nas wracają bociany?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak zrobić karmnik z butelki? To bardzo proste

Karmnik dla ptaków można wykonać z butelki po wodzie czy napojach, dzięki czemu zadziałamy również ekologicznie. W dużej butelce, wytnij otwór, przez który ptaki będą mogły wchodzić do karmnika. Ostre kanty butelki zaklej taśmą, aby ptaki nie zrobiły sobie krzywdy. Pod zakrętką wytnij nożyczkami cztery małe otwory, możesz to również wykonać gorącym gwoździem. Przez wykonane otwory przewlecz sznurki i przywieś karmnik na drzewie. Do środka włóż smakołyki np. nasiona słonecznika, kukurydzy, owies czy suszone lub świeże owoce. Pamiętaj, aby nie dokarmiać ptaków słonymi produktami, takimi jak np. słonina.

Karmnik z kartonu po mleku? Poznaj wskazówki

Karmnik dla ptaków z kartonu po mleku można zrobić z dziećmi bądź samemu w domu. Gdy wypijesz całe mleko, przepłucz karton w środku wodą. Na jednej ze ścianek kartonu wytnij otwór o wymiarach 8x8 cm. W górnej części zrób małe dziurki, przez które później przewleczesz sznurek i zawiesisz karmnik w odpowiednim miejscu. Warto, aby taki karton był pokryty w środku folią aluminiową, to zabezpieczy karmnik przed wilgocią. Jeśli robisz karmnik z maluchem, warto pozwolić mu udekorować karmnik kredkami lub farbkami.

Jakie ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów?

Niektóre z ptaków na zimę wylatują z naszego kraju z powodu niskich temperatur. Najczęściej kierują się one w rejony Afryki. Takimi ptakami są m.in.:

  • Bociany
  • Kukułki
  • Skowronki
  • Szpaki
  • Jaskółki
  • Czajki
Więcej o: