Jak zacząć biegać? Czy bieganie to faktycznie sport dobry dla każdego?

Jak zacząć biegać? - powinien zapytać każdy, kto zaczyna przygodę z tym sportem. Wbrew pozorom odpowiedź wcale nie jest oczywista. Ważne są własne predyspozycje, ale i obuwie, pogoda czy podłoże. Dowiedz się, jak prawidłowo uprawiać jogging!

Naucz się, jak zacząć trenować bieganie krok po kroku!

Jak zacząć biegać? Już od kilku lat da się zauważyć, że Polacy docenili bieganie - przykładem tego mogą być chociażby liczne imprezy dla biegaczy, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jest to jeden z najbardziej popularnych sportów, który nigdy nie wyszedł z mody. Początki jednak nie są tak proste, jakby się mogło wydawać.

Dlatego zastanawiając się, jak zacząć trenować bieganie, warto zacząć od właściwego przygotowania. Choć większość ludzi tego nie robi, to jednak zanim zacznie się uprawiać jogging, warto udać się do lekarza i skonsultować, czy żadne posiadane schorzenia nie są przeciwwskazaniem do tej formy aktywności, np. otyłość, choroby serca czy choroby stawów. W tym celu warto wykonać podstawowe badania lekarskie i konsultację z fizjoterapeutą sportowym. Trzeba zdawać sobie też sprawę z tego, że początkowo kondycja nie będzie pozwalała na pokonywanie znacznych dystansów czy robienie tego z jakąś szybkością. Trzeba zaakceptować to, że nasze ciało musi przywyknąć do wysiłku i dać mu czas, nie zrażać się. Na początku więc ważne jest, by dosłownie mierzyć siły na zamiary. Zanim zostanie ustalony cel, który okaże się nierealny, warto sprawdzić, jak będzie wyglądało bieganie i jaki dystans jest się w stanie przebiec. Następnie ustalać cele i cieszyć się z osiąganych rezultatów. Oczywiście przed rozpoczęciem biegu należy zrobić rozgrzewkę, by nie doprowadzić do kontuzji już na starcie. Dobrze jest też zaopatrzyć się w odzież termiczną, bo inaczej reaguje na pot niż np. bawełniana koszulka.

Zobacz wideo Jakie badania dla biegacza?

Kiedy i jak zacząć bieganie? Czy lepsza bieżnia? Jaka pora dnia?

Wiele pytań pojawia się, gdy zaczynamy uprawiać jakiś sport. Znalezienie odpowiedzi na nie pomoże nam cieszyć się nim i osiągać coraz lepsze rezultaty. Przede wszystkim trzeba wpoić sobie nowy harmonogram dnia i tygodnia i znaleźć w nim czas na jogging. Mówi się, że dobrze jest ustalić na początek 3 dni, w których przebiegnie się jakiś dystans, by wyrobić w sobie nowy nawyk i rutynę. Bez systematyczności nie będzie bowiem możliwości poprawy kondycji i osiągania efektów. Wybór pory dnia zależy od tego, jak wygląda nasz dzień pracy. Każdy też inaczej jest aktywny - jedni wolą wysiłek rano na czczo, inni będą woleli wieczorem, bo to pozwala im się rozluźnić i zrelaksować po całym dniu. Następnie należy wybrać, czy preferuje się biegi na świeżym powietrzu czy też na bieżni na siłowni albo naprzemiennie. Każde wyjście ma swoje plusy. Bieg po parku, chodnikach i innych miejscach sprawia, że zmieniają się krajobrazy, tereny, ale podłoże może być raz mniej wygodne, mogą być różnice w pochyłości terenu. Bieg po bieżni sprawia, że łatwiej jest go zaplanować, a aura na dworze nie ma znaczenia, nie straszny jest wtedy deszcz czy mróz. Można też decydować się na różne opcje w zależności od warunków atmosferycznych. Tak więc kiedy i jak zacząć bieganie zależy w dużej mierze od naszego rytmu dobowego.

Od czego zacząć bieganie, by nie przesadzić z intensywnością treningu?

To bardzo ważne pytanie. Przede wszystkim na początek idealnym rozwiązaniem będzie marsz.

  • Jeśli do tej pory nie uprawiało się aktywnie żadnego sportu, to tylko w ten sposób bez forsowania przyzwyczaimy stopniowo ciało do wysiłku.
  • Następnie można zacząć zwiększać stopień trudności i decydować się na np. marszobieg, a potem ustalać, że np. połowa wybranego dystansu to marsz, potem trucht, a w końcu bieg. 

Mięśnie i stawy, które nie są przyzwyczajone do takiego wysiłku, są bardzo narażone na kontuzję i chociaż ambicja czy własne ego może nas pchać w kierunku podejmowania większych wyzwań od samego początku, to myśleć należy długoterminowo. Zacząć ostrożnie i osiągać coraz lepsze rezultaty - tak powinien wyglądać właściwy plan. Zastanawiając się, od czego zacząć bieganie, nie należy narzucać sobie od razu określonych dystansów. Należy słuchać własnego ciała i raczej nastawić się na określony czas marszu czy biegu, a dopiero po zaobserwowaniu poprawy kondycji i wytrzymałości, ustalać różne cele – czy to czasowe, czy odległościowe np. czas w jakim zamierza się przebiec 2 km i w kolejnych etapach poprawiać własne rekordy.

Jak wybrać dobre buty do biegania?

Buty do biegania są bardzo ważnym elementem ekwipunku. To one chronią stopy i amortyzują obciążenia stawów i mięśni nóg. Oczywiście podstawą jest dobór właściwego rozmiaru. Nie muszą, a nawet nie powinny, idealnie przylegać do kształtu stopy, bo ta podczas ruchu pracuje. Nie można jednak popaść w skrajność i wybrać za luźne, które np. będą zsuwały się z pięty czy też noga będzie się w nich ślizgać. Przyjmuje się też, że but powinien mieć w środku trochę miejsca od palców do końca buta na mniej więcej szerokość kciuka. Powinny one też być przewiewne i stabilne. Ważna jest też amortyzacja, która jest inna w butach do biegania po lesie czy parku, a inna po twardym podłożu jak chodnik. Trzeba więc zdecydować, czy będziemy potrzebować dwóch par butów w zależności od podłoża, czy wystarczy jedna.

Czy aplikacje do biegania są przydatne?

Trzeba powiedzieć, że aplikacje do biegania są dobrym wynalazkiem. Rejestrują trasę, odległości, mierzą tętno na trasie, co pozwala obserwować, które odcinki są trudniejsze, a które pokonuje się łatwiej. Pozwalają liczyć ilość spalonych kalorii, pokazują na mapie pokonaną trasę. Pozwala to też na łatwiejsze ustalanie celów i poprawianie swoich własnych osiągnięć.

Zobacz też: Ćwiczenia na plecy - czy warto je wykonywać?

Więcej o: