Świadczenie pielęgnacyjne 2023. Komu przysługuje i ile wynosi? Latem nadejdą duże zmiany

Świadczenie pilęgnacyjne to dla wielu niezwykle istotny temat. Tego rodzaju pomoc skierowana jest do osób, którzy sprawują opiekę nad osobą niepełnosprawną. Obowiązuje jednak tylko w konkretnych przypadkach. Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne 2023?

Świadczenie pielęgnacyjne pomaga spiąć budżet wielu polskich rodzin, będąc sporym wsparciem dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Do tej pory jego kwota nie była na tyle wysoka, aby poradzić sobie z wciąż rosnącymi cenami podstawowych produktów. Jak jest teraz? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w 2023 roku. 

Zobacz wideo Kiedy może nastąpić przełom ws. pieniędzy z KPO? Pytamy europosła Bielana

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Świadczenie pielęgnacyjne 2023. Ile będzie wynosić?

Kwota świadczenia pielęgnacyjnego jest bezpośrednio powiązana z wysokością płacy minimalnej. W związku z jej wzrostem w 2023 roku nastąpiła waloryzacja wspomnianego świadczenia. Zgodnie z przewidywaniami Minister Rodziny i Polityki Społecznej ogłosił, iż miesięczna kwota świadczenia pielęgnacyjnego od 1 stycznia 2023 roku wynosi 2 458 złotych. W ubiegłym roku była o kilkaset złotych mniejsza - 2 119 złotych. 

Planowany wzrost płacy minimalnej. Czy będzie kolejna podwyżka? 

Od 1 lipca 2023 roku wysokość minimalnego wynagrodzenia ponownie ma wzrosnąć, tym razem będzie ono wynosić 3 600 złotych brutto. Mimo tego, iż kwota świadczenia pielęgnacyjnego jest uzależniona od płacy minimalnej, nie oznacza to kolejnej podwyżki dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Warto jednak wiedzieć, że wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku będzie miał znaczenie przy kolejnej waloryzacji świadczenia w 2024 roku. 

Dla kogo świadczenie pielęgnacyjne? Są ważne wytyczne

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie, która na co dzień zajmuje się osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności. Bardzo ważnym elementem starania się o takie prawo jest rezygnacja z wykonywanej pracy zarobkowej na rzecz wyżej wspomnianej opieki. 

Wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego może złożyć: 

  • ojciec lub matka dziecka, 
  • osoba pełniąca funkcję rodziny zastępczej,
  • opiekun faktyczny. 
Więcej o: