Decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej ferie odbywają się w kilku terminach już od roku szkolnego 2003/2004 roku. O podziale ferii na tury zdecydowano z uwagi na problemy komunikacyjne oraz utrudniony dostęp do korzystania m.in. z ośrodków wypoczynkowych.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Najdłuższą przerwą od nauki z wyjątkiem wakacji są właśnie ferie zimowe, które rozpoczną się już niebawem. Od kilku lat odbywają się w czterech turach. Tylko w 2021 roku z powodu pandemii koronawirusa ferie we wszystkich województwach zorganizowano w jednym czasie. W tym roku pierwsi uczniów rozpoczną ferie 16 stycznia. Poniżej znajduje się lista terminów ferii zimowych dla wszystkich województw.
Ferie zimowe to bez wątpienia czas odpoczynku i zabawy, jednak zarówno dzieci, jak i rodzice muszą pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że dzieciom podczas zabaw powinni towarzyszyć opiekunowie. Resort zwraca uwagę, aby dzieci nie zjeżdżały na sankach blisko dróg oraz apeluje o nieprzywiązywanie sań do samochodu.
Zorganizowanie w ten sposób kuligu na drogach publicznych jest nie tylko niezgodne z przepisami, ale przede wszystkim jest niebezpieczne dla jego uczestników.
- czytamy w komunikacie.
Z kolei policja przypomina, aby nie rzucać śnieżkami, ani lodem w poruszające się po drodze pojazdy, ponieważ może to spowodować kolizję lub wypadek. Funkcjonariusze ostrzegają uczniów przed rzucaniem śnieżkami z zamarzniętego śniegu i podkreślają, że taka zabawa może doprowadzić do obrażeń ciała. Amatorzy łyżwiarstwa powinny jeździć wyłącznie na specjalnie przygotowanych lodowiskach.
Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp.
- apelują policjanci.