Co zrobić z uszkodzonym banknotem? Wymienisz go tylko w tych miejscach i na określonych warunkach

Masz w portfelu zniszczony banknot? Jeśli jest lekko podarty, zazwyczaj bez problemu możesz puścić go dalej w obieg. Co jednak w przypadku, jeśli jest np. sklejony taśmą? Gdzie można wymienić zniszczony banknot i czy każdy ma wówczas wartość? Podpowiadamy.

Często spotyka się sytuacje, w których odbierając gotówkę przy płatności w sklepie, otrzymujemy wyraźnie zużyte banknoty. Mogą być przedarte na pół, nie posiadać np. rogu, lub być sklejone taśmą. Zazwyczaj kolejni sprzedawcy przyjmują je bez problemu, ale mają prawo odmówić. Co zrobić w takim przypadku? Czy jest szansa na odzyskanie choćby części kwoty? Okazuje się, że są pewne zasady.

Zobacz wideo Oszczędzając prąd, realnie oszczędzamy nasze pieniądze?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co zrobić z uszkodzonym banknotem? Jak i gdzie go wymienić? 

Wymiana zużytych lub uszkodzonych banknotów jest regulowane przez zarządzenie Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Wedle zapisów podarte banknoty możemy wymienić w polskich kasach bankowych pod dwoma warunkami: jeśli zachowało się w jednym kawałku minimum 45% powierzchni banknotu oraz jeśli bez problemu możemy rozpoznać nominał. Jakie zatem pieniądze możemy zwrócić i domagać się wypłaty? Określono, że mogą to być banknoty: podklejone taśmą, przerwane, zabrudzone, poplamione lub popisane. Co w przypadku banknotu przedartego na dwie części? On także podlega wymianie. Nie może być jednak przerwany na więcej niż dziewięć części.

Jak wymienić uszkodzony banknot? Sprawdź, gdzie możesz to zrobić i jak się przygotować

Wymiany możesz dokonać w kasie dowolnego banku, działającego w Polsce lub w oddziale Narodowego Banku Polskiego. Zawilgocone banknoty należy dobrze zabezpieczyć, by nie uszkodzić ich mocniej w transporcie. Warto przygotować koszulkę foliową lub woreczek strunowy. Naddarte banknoty możemy podkleić taśmą, ale nie jest to niezbędne, wystarczy dobrze je zabezpieczyć np. w kopercie. Co ważne, od 2020 roku weszło w życie zarządzenie, dzięki któremu mamy możliwość wymiany pieniędzy pocztą. Wystarczy wysłać je do centrali Narodowego Banku Polskiego i napisać krótki wniosek.

Posiadasz mocno zniszczone banknoty? Sprawdź ile dostaniesz za ich wymianę

Narodowy Bank Polski wymienia banknoty w: 100% wartości nominalnej – jeśli zachowano ponad 75% pierwotnej powierzchni banknotu oraz 50% wartości nominalnej – jeśli zachowano od 45% do 75% pierwotnej powierzchni banknotu. Standardowa wymiana jest bezpłatna i następuje od ręki.

Więcej o: