Wybrano najlepsze miasta na świecie. Czy w rankingu znalazła się Polska? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Nowy raport "World's Best Cities" jest już dostępny. Na liście znajduje się 100 najlepszych miast na świecie. Przy wyborze kierowano się konkretnymi wytycznymi. Czy wśród laureatów można znaleźć polskie miasto? Sprawdź, które miasta zasłużyły na miejsce w raporcie.

Raport przedstawiający 100 najlepszych miast na świecie opracowuje firma konsultingowa Resonance Consultancy. Wśród nich można znaleźć miejsca z całego świata. Niektóre państwa mogą pochwalić się kilkoma miejscami z ich granic w raporcie. Czy Polska znajduje się na liście? Okazuje się, że tak. W dodatku zajmuje dosyć wysokie miejsce w rankingu. Sprawdź, które miasto z kraju nad Wisłą zostało wybrane do listy najlepszych miast na świecie. 

Zobacz wideo Ten kurort kryje tajemnicę, o której wiedzą nieliczni

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Najlepsze miasta na świecie. Kryteria oceny

Aby stworzyć listę 100 najlepszych miast na świecie, firma konsultingowa analizuje zgłoszone miejsca według własnej metodologii. 

Ranking ocenia każde zakwalifikowane miasto pod kątem sześciu filarów: Miejsca, Produktu, Programowania, Ludzi, Dobrobytu i Promocji. 

- czytamy na stronie World's Best Cities

Każdy z filarów ma także swoje podkategorie, do których należą m.in. bezpieczeństwo, kultura, kulinaria, infrastruktura miasta, poziom wykształcenia, czy nawet pogoda. Pod uwagę bierze się miasta z ponad milionem mieszkańców.

Ranking najlepszych miast na świecie. Kto na podium? 

W pierwszej trójce znajdują się miasta z Wielkiej Brytanii, Francji i Stanów Zjednoczonych. Pierwsze miejsce zajął Londyn, drugie Paryż, a trzecie Nowy Jork. Kolejne w rankingu i pierwszej dziesiątce są: 

  • Tokio
  • Dubaj
  • Barcelona
  • Rzym
  • Madryt
  • Singapur
  • Amsterdam

W tym roku przyznano także nagrodę honorową dla Kijowa. Ukraina jest opanowany wojną, dlatego miasto nie znalazło się w ogólnym zestawieniu. Jednak twórcy raportu zdecydowali, że Kijów zasłużył na miano honorowego najlepszego miasta na świecie. Jak twierdzą autorzy, Kijów jest:

Miejscem niewyczerpanej odwagi w obliczu codziennej tragedii.

Polska w raporcie najlepszych miast. O którym mieście mowa? 

Kraj nad Wisłą również może pochwalić się obecnością w raporcie. Na wysokim, 38 miejscu plasuje się stolica Polski — Warszawa. W uzasadnieniu, twórcy zaznaczyli nieocenioną pomoc Polaków Ukrainie w obliczu wojny, a także liczne atrakcje turystyczne i projekty. Zwrócono również uwagę na niskie ceny w porównaniu z innymi miastami Europy, a także podkreślono wysoki stopień wykształcenia warszawiaków. 

Więcej o: