Ulgi podatkowe 2023. O tych możliwościach prawie nikt nie wie! Pomogą wiele zaoszczędzić

Ulgi podatkowe 2023 to temat, którym warto zainteresować się jak najwcześniej, choć do rocznego zeznania podatkowego jeszcze sporo czasu. Co można odliczyć od podatku? Nie wszystkie ulgi dla rodzin, seniorów i młodych są popularne. Jakie ulgi podatkowe 2023 są warte uwagi? Które są najnowsze?

Ulgi podatkowe to prawo gwarantowane przez Ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. Skorzystać na nich mogą różne grupy podatników. Warto zatem zapoznać się z nimi bliżej, aby wiedzieć, jakie ulgi przysługują nam konkretnie i co możemy dzięki nim zyskać. Pamiętajmy również o obowiązujących terminach. Deklaracje podatkowe za 2022 należy składać od 15 lutego 2023 roku do 2 maja 2023.

Zobacz wideo Na co uważać, wypełniając PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.? Ekspertka wyjaśnia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ulgi podatkowe 2023. Ulga podatkowa dla młodych

Ulga dla młodych to ulga podatkowa, która przysługuje osobom poniżej 26. roku życia i osiągają przychody z pracy lub z umów zlecenia zawartych z firmą. Ulgą objęte są przychody do 85 528 zł w roku podatkowym. Jeśli osiągnięte zarobki były niższe, osoba korzystająca z ulgi jest zwolniona z podatku. Więcej przydatnych informacji o rozliczaniu podatku przez podatników młodszych niż 26 lat można znaleźć na stronie rządowej.

Ulga prorodzinna. Jakie korzyści niesie ze sobą ulga na dziecko?

Ulga prorodzinna jest przeznaczona dla osób będących rodzicem, opiekunem prawnym lub pełniących funkcje rodziny zastępczej. Uzyskane w tym przypadku dochody muszą również być opodatkowane według skali podatkowej. Wysokość ulgi na dziecko zależy od ilości dzieci i wynosi:

  • na pierwsze dziecko – 92,67 zł miesięcznie (1 112,04 zł rocznie),
  • na drugie dziecko – 92,67 zł miesięcznie (1 112,04 zł rocznie),
  • na trzecie dziecko – 166,67 zł miesięcznie (2 000,04 zł rocznie),
  • na czwarte i każde kolejne dziecko – 225,00 zł (2 700,00 zł rocznie).

Szczegółowe zasady przyznawania ulgi prorodzinnej dostępne są na stronie podatki.gov.pl.

Ulgi podatkowe w 2023. Nowe ulgi wprowadzone przez Polski Ład

Szereg nowych ulg podatkowych został wprowadzony w 2022 przez Polski Ład. Należą do nich m.in. ulga na robotyzację, ulga na zabytki, ulga na stworzenie nowego produktu, ulga na marketing produktu czy ulga na terminal płatniczy oraz na wydatki na jego obsługę. Dokładne zasady przyznawania poszczególnych ulg są różne, ale w większości przypadków konieczne są dokumenty potwierdzające poniesione koszty.

Więcej o: