Kiedy wypłata 14. emerytury 2023 i ile wynosi? Jedna grupa seniorów nie dostanie świadczenia

14. emerytura powraca w 2023 roku. Pomimo iż to świadczenie dla seniorów miało być jednorazowe, wiele osób znów ją dostanie. Ile wynosi 14. emerytura 2023? Wraz z waloryzacją przewidziana jest podwyżka. Kiedy zostanie wypłacona 14. emerytura? Nie każdy ją dostanie.

Czternasta emerytura miała być jednorazowo wypłacanym świadczeniem, jednak rząd obiecał, iż w 2023 roku ponownie trafi ona w ręce seniorów. Ogromna inflacja powoduje, że każdy grosz jest "na wagę złota", dlatego przywrócenie świadczenia może być dla wielu powodem do radości. Sprawdzamy, na kiedy planowane są pierwsze wypłaty.

Zobacz wideo Girzyński: Myślę, że wyborcy czekają na emeryturę Tuska i Kaczyńskiego

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ile wyniesie 14. emerytura w 2023 roku? Jest podwyżka!

W styczniu Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozpocznie proces legislacyjny dotyczący projektu ustawy wprowadzającej 14. emeryturę, która będzie na poziomie minimalnej emerytury - w tym roku wyniesie ona 1 588,44 zł brutto. Dla porównania, w zeszłym roku była to kwota 1 338,44 zł brutto. Wynika z tego, iż wskaźnik waloryzacji wyniósł 13,8 procent, przez co kwota jest wyższa aż o 250 zł. 

14. emerytura 2023. Kiedy wypłaty? Trzeba jeszcze poczekać

Zgodnie z przewidywaniami czternasta emerytura w 2023 roku zostanie wypłacona w podobnym okresie, co zeszłoroczna. Pierwszy wypłaty mają pojawić się na przełomie sierpnia i września tego roku. Warto także pamiętać, iż w tej sytuacji nie jest potrzebny żaden wniosek, gdyż ZUS automatycznie wypłaci dodatkową emeryturę każdemu, kto jest do niej uprawiony. 

Dla kogo czternasta emerytura 2023? Kwoty mogą się różnić 

Świadczynie przysługuje każdej osobie pobierającej emeryturę lub rente, o ile nie przekroczy pewnego progu dochodowego. Za każdą złotówkę ponad wyznaczony próg dochodowy odejmowana będzie złotówka z kwoty, na jaką opiewa czternasta emerytura. Oznacza to, że jeśli ktoś otrzymuje świadczenie o 100 zł wyższe niż próg dochodowy, to jego 14. emerytura zostanie pomniejszona również o 100 zł. Wypłata dodatkowego świadczenia nie przysługuje w 2023 osobom z emeryturą powyżej 4188,44 zł brutto.

Więcej o: