Rękaw (wskaźnik wiatru), potocznie nazywany skarpetą jest wykonany z lekkiego materiału i ma kształt stożka. Jest przymocowany do obrotowego pierścienia, który znajduje się na końcu masztu.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dzięki skarpecie jesteśmy w stanie sprawdzić kierunku wiatru oraz jego siłę. Najczęściej jest uszyta z materiałów w jaskrawych kolorach np. biało-czerwonym. Rękawy możemy zauważyć na lotniskach, plażach, autostradach oraz w innych wietrznych miejscach. Używają go także strażacy, którzy dzięki niemu mogą stwierdzić, w którą stronę wieje wiat i jak będzie się przemieszczać dym.
Na podstawie wypełnienia rękawa jesteśmy w stanie oszacować prędkość wiatru. Jak to robić? Na skarpecie znajduje się pięć pasków, trzy z nich są czerwone, a dwa białe. W zależności od tego, które z pasów wypełnia wiatr, możemy ustalić, z jaką siłą wieje.
Jak ustala się kierunek wiatru? Skarpeta ustawia się w stronę przeciwną do kierunku wiatru. Oznacza to, że kiedy wiat wieje z zachodu rękaw skierowany jest na wschód. Natomiast kiedy skarpeta skierowana jest na południe wówczas mamy do czynienia z wiatrem północnym.
Skala Beauforta została opracowana na początku XIX wieku przez Francisa Beauforta, irlandzkiego oficera floty brytyjskiej. Obliczenie siły wiatru jest możliwe na podstawie obserwacji powierzchni morza oraz obiektów znajdujących się na lądzie.
Co oznaczają poszczególne stopnie?