Emerytura po mężu 2023 będzie wypłacana podwójnie? Projekt ustawy przewiduje poważne zmiany

Emerytura po mężu nie przysługuje tylko kobietom, a wnioskować może więcej niż jedna osoba. Ile wynosi emerytura po mężu 2023? Świadczenie podlega waloryzacji, a więc renta rodzinna 2023 jest wyższa niż do tej pory. Do tej pory nie każdemu opłacało się to świadczenie. Pojawiła się szansa, aby już niedługo mogło być wypłacane podwójnie.

Utrata bliskiej osoby jest potężnym obciążeniem emocjonalnym. Ponadto dla małżeństw, które miały wspólny budżet, może być to także ogromny cios finansowy. Emerytura po mężu to nic innego, jak renta rodzinna. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacić tak zwaną "emeryturę po mężu" osobie, która złoży odpowiedni wniosek i jest uprawiona do jej pobierania. Niestety nie jest to takie proste, a wiele osób zwyczajnie z niej rezygnuje. Być może planowane zmiany poszerzą grono świadczeniobiorców.

Zobacz wideo Tusk o miliardach z KPO: Ja nie znam nikogo w opozycji, kto chciałby blokować te pieniądze

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wdowia emerytura, czyli emerytura po mężu. Ile wynosi?

Renta rodzinna, która najczęściej nazywana jest emeryturą po mężu, przysługuje najbliższym członkom rodziny zmarłego. Ponadto może pobierać ją więcej niż jedna osoba, niestety wciąż jest to kwota niższa od standardowej emerytury. Świadczynie przysługuje po śmierci bliskiej osoby i wynosi 85 procent świadczenia, które co miesiąc pobierała osoba zmarła. Gdy chętnych do pobierania renty jest więcej, wygląda to w następujący sposób: 

  • renta dla dwóch osób to 90 procent świadczenia osoby zmarłej, dzielone na pół,
  • renta dla co najmniej trzech osób to 95 procent świadczenia osoby zmarłej, dzielone po równo między wszystkich uprawnionych

Warto jednak pamiętać, że każdy świadczeniobiorca lub świadczeniobiorczyni musi zrzec się własnego świadczenia, co nieco komplikuje sprawę. 

Nawyki kierowców, które mogą powodować usterkiNie rób tego w samochodzie, bo słono zapłacisz. Zmień nawyki

Renta rodzinna nie dla każdego. Komu przysługuje emerytura po mężu?

Współmałżonek osoby zmarłej może pobierać świadczenie, tylko jeśli spełnia jeden z podanych warunków

  • ukończył/a 50 lat,
  • w chwili śmierci małżonka nie był/a zdolna do pracy, 
  • skończył/a 50 lat lub stał/a się niezdolny/a do pracy w ciągu 5 lat od śmierci męża, lub do momentu zakończenia opieki nad dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej,
  • wychowuje dziecko uprawnione do otrzymania renty rodzinnej po zmarłym (poniżej 16. roku życia, a jeśli dziecko się uczy to do 18. roku życia),
  • wychowuje dziecko ze stwierdzoną niezdolnością do pracy lub samodzielnej egzystencji, które jest zarazem uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym,

Jak zaparzyć doskonałą i aromatyczną kawę? Nie popełniaj tych błędów! To one sprawią, że traci smakJak zaparzyć doskonałą i aromatyczną kawę? Nie popełniaj tych błędów!

Emerytura po mężu 2023. Czy jest szansa na zmiany? 

Renta rodzinna budzi wiele kontrowersji, gdyż zamiast pomagać, często pogarsza sytuację finansową wdowy lub wdowca. W ubiegłym roku Lewica zaproponowała projekt ustawy, dzięki której najbliżsi osoby zmarłej mogliby ubiegać się o podwójną emeryturę, proponując tym samym dwa rozwiązania:

  • Pozostawić swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent świadczenia zmarłej osoby,
  • Pobierać świadczenie męża lub żony w całości i powiększyć je o 50 procent swojego świadczenia.
Więcej o: