Zaparowane okna po nocy i skraplająca się woda na szybach to częsty widok zimą. Wilgoć, która w ten sposób się zbiera, może być uciążliwa, ale i niebezpieczna. Im dłużej okna będą mokre, tym większe prawdopodobieństwo powstania grzyba i pleśni, które są trudne do zlikwidowania i szkodzą naszym drogom oddechowym. Co zatem zrobić, by temu zapobiec?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Aby pozbyć się zaparowanych szyb, możesz wykonać domowy preparat do mycia okien. Kosztuje grosze, a jest tak skuteczny jak sklepowy płyn. Wystarczy, że zmieszasz w równych proporcjach wodę z octem, a następnie przetrzesz powstałą miksturą szybę. Sprawi to, że para będzie osadzała się znacznie wolniej, a efekt utrzyma się przynajmniej kilka dni.
Kolejną propozycją wartą uwagi jest zastosowanie pianki do golenia, którą najprawdopodobniej masz w domu. Rozsmaruj ją na szybach, a potem dokładnie je przetrzyj. Sprawi to, że przez długi czas para nie będzie się pojawiać. Zamiast pianki możesz wykorzystać sól kuchenną, znaną ze swoich właściwości pochłaniania wilgoci. Umieść woreczki z solą na parapetach lub w okolicy okien. Ten sposób działa długo i możesz wykorzystać go również w innych miejscach, w których zbiera się wilgoć.
Jeśli chcesz zapobiec skraplaniu się pary wodnej na szybach w przyszłości, pamiętaj o tych kilku wskazówkach. Staraj się utrzymać w domu stałą temperaturę, nieprzekraczającą 21 stopni Celsjusza. Nie susz prania przy oknach, a jeśli musisz, zadbaj o prawidłowy przepływ powietrza. Jeśli parują okna w kuchni, a posiadasz okap, zawsze włączaj go podczas gotowania. Stosując się to tych porad, możesz mieć pewność, że problem zaparowanych szyb odejdzie w niepamięć.