Ptaki zimujące w Polsce. Sikorka i inne polskie ptaki, które zostają, gdy przychodzą mrozy

Ptaki są jednymi z najpopularniejszych zwierząt na całym świecie. Niektóre polskie ptaki zostają z nami przez cały rok. Jednym z takich stworzeń jest sikorka. Jest ona niewielkim ptakiem o barwnym upierzeniu, występująca w Europie i Azji. Czym karmić ptaki zimujące w Polsce?

Pierwsze przymrozki przypominają nam o dokarmianiu ptaków. Na osiedlach, w miejskich blokowiskach czy w ogrodach widać wywieszone słoniny i napełnione karmniki. Dlatego warto bliżej poznać latających gości zimowych stołówek. Do jednych z najczęściej i najliczniej odwiedzających karmniki gości należą sikorki. Sikorki (Paridae) to także, zaraz po wróblach, jedne z najlepiej rozpoznawalnych małych ptaków śpiewających. Ładne, kolorowe, mało płochliwe stanowią wdzięczny obiekt obserwacji.

Zobacz wideo Kamerun, komunikacja dźwiękowa ptaków

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ptaki zimujące w Polsce: sikorka i inne 

W Polsce mamy aż sześć gatunków tych sympatycznych do człowieka ptaków. Najczęściej spotkać można dwa z tych gatunków, czyli sikorkę bogatka oraz modraszka. Nie są one zbytnie płochliwe i często pojawiają się nawet w dużych miastach. Szczególnie dużo pojawia się ich w okresie zimowym, kiedy te koczujące, małe stadka odwiedzają wystawiane przez ludzi karmniki. Zdarza się, że przy takim karmniku spotkamy również sikorkę ubogą. Do pozostałych gatunków należą: sosnówka, czarnogłówka i czubatka, ale pojawiają się one wyłącznie w lasach, więc nie spotkamy ich w miastach. Sikorka bogatka jest największą, mierzy do 15 centymetrów. Zimą w Polsce spotykamy także wróble, gawrony i kawki oraz jemiołuszki, dzięcioły, zimorodki i sójki, a nad wodą również kaczki, łabędzie oraz czaple.

 

Niedziele handlowe 2023. Czy będziemy mogli zrobić zakupy w styczniu? [Terminy niedziel handlowych] - zdjęcie ilustracyjneNiedziele handlowe 2023. Sprawdź, czy sklepy będą otwarte w styczniu?

Czym karmić polskie ptaki? Zimowe menu

Sikorki potrafią zjeść dziennie, tyle pożywienia ile same ważą. Podstawowym pożywieniem sikorek są: owady, chrząszcze, pająki i tym podobne. Przepadają za jajami i larwami owadów. Dziób sikorki jest wystarczająco silny, aby móc sprawnie rozgrzebywać źródła jaj owadów czy też kruszyć łupinki nasion. Dokarmiając sikorki, warto zwracać uwagę na rodzaj zostawianego pożywienia. Sikorkom najlepiej przeznaczać nasiona roślin oleistych, czyli: słonecznik wymieszany z prosem, pszenicą lub owsem. Ziarna można zatopić w słoninie czy łoju i powiesić też przy karmniku lub parapecie. Sikorki bardzo lubią też słoninę. Najlepszym pokarmem dla wszystkich zimujących w Polsce patków jest ziarno słonecznika, ewentualnie proso, drobna kasza, albo rozdrobniona kukurydza.

 

Jak przycinać storczyka? Nie popełniaj tego błędu! Przez to roślina może nie zakwitnąćJak przycinać storczyk? Lepiej tego nie rób! Przez to może nie kwitnąć

Więcej o: