Ćwiczenia na uda to idealne rozwiązanie, aby poprawić kondycję, ale nie tylko!

Ćwiczenia na uda to must have każdego, kto zaczyna swoją przygodę z treningami i chce poprawić wytrzymałość, stabilizację, ale też wygląd.

Co dają ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud? Czym są przywodziciele?

Ćwiczenia na uda nie tylko mają na celu poprawę wyglądu sylwetki. Nogi składają się z wielu grup mięśniowych, dzięki którym są bardzo silne - noszą nas wszak całe życie. Dobrze jest więc o nie zadbać. Wewnętrzna strona ud bywa jedną z tych, które potrafią psuć estetykę sylwetki, ponieważ generalnie dość trudno się je ćwiczy, choć nie jest to niemożliwe. Składają się z grupy mięśni zwanych przywodzicielami (przywodziciel długi, przywodziciel wielki, przywodziciel krótki), ale też z mięśnia grzbietowego oraz mięśnia smukłego, a wszystkie łącznie nazywa się mięśniami przyśrodkowymi uda. Odpowiadają one za narząd ruchu w postaci nóg, a więc ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud powinny być wykonywane niezależnie od tego, czy motywacją jest jedynie poprawa sylwetki, czy też względy zdrowotne.

Czy warto wykonywać ćwiczenia na uda i pośladki? Tak!

Uda i pośladki to kolejne duże grupy mięśniowe odpowiedzialne za tak ważny narząd ruchu, jakim są nogi. Składają się one z:

  1. mięśni uda – grupa przednia: mięsień krawiecki, mięsień czworogłowy;
  2. mięśnie uda – grupa tylna: mięsień półbłoniasty, mięsień półścięgnisty, mięsień dwugłowy;
  3. mięśnie pośladkowe: mięsień wielki, mięsień średni, mięsień mały.

Wiedza o tym, gdzie są położone sprawia, że łatwiej jest dobierać ćwiczenia na uda i pośladki i osiągać upragnione cele, czy to estetyczne, czy dla poprawy kondycji lub rehabilitacji.

Zobacz wideo Krótki trening na wewnętrzną część ud

Jak więc powinny wyglądać ćwiczenia na szczupłe uda?

Jedną z najważniejszych rzeczy jest właściwa dieta, czyli zrezygnowanie z fast foodów, jedzenia przetworzonego, słodyczy, zbędnych węglowodanów i nadmiaru tłuszczu. Należy też pamiętać o konieczności odpoczynku, czyli dni bez treningów albo z bardzo lekką aktywnością fizyczną, np. spacerem. Poza tym koniecznym jest wysypianie się, czyli sen po ok. 6-8 h. Absolutnie konieczne jest też właściwe nawodnienie organizmu. Gdy pamiętamy o tych wszystkich kwestiach, można rozpocząć ćwiczenia na szczupłe uda, czyli wszystkie, które angażują różne mięśnie ud. Dobrze jest robić treningi urozmaicone, czyli np. jednego dnia w tygodniu zająć się mięśniami przednimi i tylnymi uda, a innego np. wewnętrzną stroną ud i pośladkami. W razie wątpliwości, zawsze można skorzystać z konsultacji u trenera personalnego. Ważne też, aby przy doborze treningu wziąć pod uwagę ewentualne problemy ze stawami np. kolanowymi czy też inne, które indywidualnie mogą dotyczyć każdej osoby. Wtedy ćwiczenia te należy wyeliminować i wybrać te, które nie zaszkodzą tak, by kosztem chęci wyćwiczenia nóg, nie pogorszyć swojego stanu zdrowia.

Jakie są ćwiczenia na smukłe uda i piękne nogi?

Przede wszystkim ćwiczenia powinny być kompleksowe i różnorodne. W swoim planie treningowym można w różne dni robić odmienne ćwiczenia na poszczególne partie mięśni. Jako godne polecenia ćwiczenia na smukłe uda, które wykonać można w kilku seriach, wskazać można:

  • leżenie na boku, górna noga zgięta w kolanie i położona na parkiecie z przodu, dolna prosta i to ją unosimy i opuszczamy przez ok. 30 sek., a następnie przez kolejne 30 sek. zatrzymujemy ruch, robiąc jakby przystanek po środku zakresu ruchu. Ćwiczenie wykonaj na drugą stronę;
  • leżenie na boku, obie nogi proste. Górną nogę unieś w górę, obciągnij palce i rysuj nią w powietrzu koła przez ok. pół minuty, a następnie przez ten sam czas w drugą stronę. Zmień nogę
  • leżenie na brzuchu, zegnij nogi w kolanie, a następnie naprzemiennie unoś udo w górę ze stopą skierowaną do sufitu - ok. 30 sek.;
  • stań w rozkroku tak, jakbyś szedł do przodu ogromnymi krokami. Noga przednia zgięta w kolanie, tylna prosta. Przez pół minuty przyciągasz tylną nogę do przodu tak, jakbyś biegł i odstawiasz do tyłu na miejsce. Ręce również pracują jak przy biegu. Następnie zmieniasz stronę;
  • weź skakankę i skacz przez nią dowolną techniką przez ok. 30 sek. do 1 minuty;
  • stań w lekkim rozkroku na szerokość bioder i wyciągnij ręce przed siebie. Następnie rób wymachy nóg w kierunku rąk na przemiennie każdą nogą. Pilnuj, by nie pracowały lędźwie, a ruch wychodził z pośladka i uda.

Jak schudnąć z ud, by latem nosić kuse stroje?

Regularnie ćwiczyć i trzymać się diety, która nie musi być niesmaczna. Należy po prostu ograniczyć kalorie. Wystarczy zrezygnować z produktów, które zbędnie obciążają organizm jak słodycze czy jedzenie typu fast food oraz zmniejszyć porcje. Przepis na to, jak schudnąć z ud nie jest więc skomplikowany, a wymaga jedynie motywacji i samodyscypliny.

A może są jakieś bardzo skuteczne ćwiczenia na uda?

Oczywiście – wszystkie te, które można wykonywać samodzielnie w domu, a także i te, które da się robić dzięki odpowiednim sprzętom na siłowni. Jeśli jednak te wszystkie bardzo skuteczne ćwiczenia na uda wykonuje się w pocie czoła, a następnie np. idzie na frytki i wieczorem podjada się słodycze, to nie przyniosą one żadnego efektu.

Zobacz też: Co zrobić, żeby mieć smukłe uda? Ćwiczenia na uda to nie wszystko

Więcej o: