Zarobiłeś mniej niż 85 tys. złotych? Obowiązuje cię szczególne prawo. Trzeba spełnić kilka warunków

Jakie ulgi podatkowe przysługują Polakom? Wiele osób może odprowadzić mniejszy podatek, a inni nie zapłacą go wcale. Szczególnie osoby, które zarobiły w ciągu roku mniej niż 85 tys. złotych, mają powody do zadowolenia. Wyjaśniamy, z jakich ulg możesz skorzystać.

Zbliża się termin corocznych zeznań podatkowych. Z tego względu warto sprawdzić, jakie ulgi nam przysługują i co możemy odliczyć od podatku. Sprawdź, jak to zrobić, by zachować jak najwięcej pieniędzy.

Zobacz wideo Jaki jest stan finansów publicznych? Dudek: Wisimy na włosku wiarygodności Eurostatu

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ulga dla młodych 2023. Kto nie musi odprowadzać podatku?

Osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, są nadal studentami i pracują na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie są zwolnione z PIT. Warunkiem jest mniejszy przychód roczny niż 85 528 złotych. Jeżeli młody podatnik zarabia więcej, to dopiero od nadwyżki jest płacony podatek. Od 2021 roku zwolnienie z podatku dochodowego dotyczy także osób, który odbywają praktyki absolwenckie lub staż uczniowski.

200 zł do emerytury co miesiąc, ale nie z ZUS-u. Ci seniorzy mogą otrzymać dożywotni zastrzyk gotówki 200 zł do emerytury co miesiąc, ale nie z ZUS-u. Dla których seniorów?

Wychowujesz dziecko? Przysługuje ci specjalna ulga

Dla osób, które mają pod opieką małoletnie dziecko, jest przewidziana specjalna ulga prorodzinna. Przysługuje osobom, które mają władzę rodzicielską, pełnią funkcję opiekuna prawnego lub rodziny zastępczej. Wysokość kwoty niepodlegającej opodatkowaniu zależy od ilości posiadanych dzieci:

  • na pierwsze lub drugie dziecko - ulga w wysokości 92,67 zł miesięcznie
  • na trzecie dziecko - ulga w wysokości 166,67 zł miesięcznie
  • na czwarte i każde kolejne dziecko - ulga w wysokości 225,00zł

Trzeba jednak pamiętać o warunkach, które należy spełnić, by skorzystać z ulgi. Jeśli jesteś samotnym rodzicem lub rozliczasz się wraz z małżonkiem twój roczny przychód, nie może przekroczyć 112 000 złotych.

Świadczenie pielęgnacyjne 2023. Waloryzacja jest możliwa? Jakie warunki należy spełniać? Świadczenie pielęgnacyjne 2023. Ile wynosi i komu się należy?

Ulgi podatkowe 2023. Na czym mogą skorzystać Polacy?

Z jakich ulgi podatkowych mogą skorzystać Polacy? Poniżej znajdziesz listę kilku z nich: 

  • ulga na Internet
  • ulga rehabilitacyjna
  • ulga termomodernizacyjna
  • ulga abolicyjna
  • ulga na badanie i rozwój,
  • ulga na IKZE
  • ulga na zabytki
Więcej o: