Kiedy przycinać tuje? Nie przegap tego terminu, a będą piękne i zielone przez cały rok

Kiedy przycinać tuje, aby były piękne i zdrowe? Te drzewa iglaste są popularną ozdobą ogrodów, a szczególnie chętnie wybieraną odmianą jest tuja szmaragd. W pielęgnacji tych roślin bardzo ważne jest ich przycinanie. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, kiedy należy to robić.

Tuja szmaragd jest chętnie wybierana jako roślina zdobiąca ogrody nie tylko ze względu na swój piękny wygląd. Jej dużą zaletą jest ponadto odporność na niskie temperatury. Wyjątkiem od tego są drzewka bardzo młode, zaraz po przesadzeniu. Niemniej wszystkie tuje wymagają regularnej pielęgnacji, a szczególnie istotne jest przycinanie tych drzew iglastych.

Zobacz wideo Joanna Koroniewska pokazała piękny ogród Katarzyny Dowbor

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Tuja szmaragd a przycinanie. Dlaczego jest to tak ważne?

Przycinanie tui ma przede wszystkim na celu nadanie im odpowiedniego kształtu, a także utrzymanie ich rozmiaru. Rośliny te mają bowiem tendencję do bujnego rozrastania się. Niekiedy końcówki gałązek tui mogą też usychać. Wówczas przycinanie ma charakter pielęgnacyjny.

Grubosz jajowaty i grubosz owalny, czym się różnią? Mamy sposób, aby zachęcić roślinę do kwitnieniaGrubosz jajowaty i grubosz owalny, czy się różnią? Poznaj odpowiedź

Kiedy przycinać tuje? Jak często należy wykonywać ten zabieg?

Tuje należy przycinać od końca marca do końca lipca, ewentualnie do połowy sierpnia. W większości przypadków zabieg ten wykonuje się 2-3 razy w sezonie. Wówczas, pierwsze przycinanie wykonujemy na wiosnę przed rozpoczęciem wegetacji, czyli w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia. Drugi zabieg ma miejsce latem. Najlepiej robić to w czerwcu, a najpóźniej w sierpniu. Nieco inne zasady obowiązują w przypadku pierwszego przycinania tui po posadzeniu:

  • jeśli zakupiona tuja jest wykopana z gruntu, drzewko przycinamy zaraz po przesadzeniu, ale obcinamy tylko wierzchołek;
  • tuje kupione w doniczkach nie wymagają tego zabiegu, choć można to również zrobić. Kolejne przycinanie tui wykonuje się po 2-3 latach.

Dlaczego sansewieria ma wiotkie liście? Poznaj złote zasady i triki na pielęgnację wężownicyDlaczego sansewieria ma wiotkie liście? Poznaj triki na jej pielęgnację

Jak przycinać te drzewa iglaste? Praktyczne wskazówki

Wiosną pędy tui należy przycinać mniej więcej o połowę ich długości, co zapewni roślinie najlepsze warunki do rozkrzewiania. Pamiętajmy też, aby usnąć gałązki przemarznięte i uschnięte. Latem kierujemy się takimi zasadami, ale jeśli przycinanie wykonujemy w sierpniu, gałązki skracamy o 1-2 cm. Do wykonania zabiegu możemy użyć ręcznych nożyc do żywopłotu, choć znacznie wygodniejsze będą nożyce elektryczne zasilane akumulatorowo.

Więcej o: