Dzięki temu pożegnasz żółte liście. Ogrodnicy radzą, jak pielęgnować jukę, by rosła jak na drożdżach

Juka świetnie czuje się we wnętrzach. To doskonała roślina doniczkowa zarówno dla doświadczonych ogrodników, jak i kompletnie zielonych - amatorów. Nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, a w zamian za opiekę odwdzięczy się bukietem żywozielonych liści.

Juka to piękna roślina, która bardzo dobrze czuje się we wnętrzach i bezproblemowo znosi warunki domowe. Serca miłośników roślin doniczkowych skradła przede wszystkim łatwością w pielęgnacji, ale i bardzo oryginalnym wyglądem. Pochodzi oryginalnie z Gwatemali i Meksyku. Znana jest jeszcze jako "smocza palma",  "noga słonia" i kordylina.

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Juka: stanowisko i temperatura

W środowisku naturalnym juki rosną na dużych, otwartych przestrzeniach, takich jak pustynne tereny preriowe. W warunkach tych mają zapewnioną dużą ilość światła słonecznego. W domu najlepiej więc ustawić je w bardzo jasnym, nasłonecznionym miejscu. Postawiona w cieniu lub półcieniu bardzo szybko zacznie bowiem obumierać. Przy niedoborze światła jej liście staną się blade i wiotkie. Najlepiej będzie czuć się w cieple (22–24 stopni Celsjusza), a temperatura jej otoczenia nie powinna spadać poniżej 15 stopni Celsjusza.

Juka gwatemalska i aloesowa. Podlewanie

W pielęgnacji roślin nie chodzi oczywiście tylko o zapewnienie im odpowiedniego nasłonecznienia i temperatury. Jak podejść do podlewania tej zielonej rośliny? Juka domowa wcale nie potrzebuje nadmiaru wody. Podlewanie raz na 10 dni w zupełności wystarczy, uważając jednak, by nawet w tych 10-dniowych odstępach czasu nie przesadzić z obfitością wody. Zadbajmy o to, by podłoże juki domowej pozostało wilgotne, ale absolutnie nie mokre. To bardzo ważne, gdyż częste podlewanie rośliny stanowi najpowszechniejszy sposób na zniszczenie rośliny. 

Co zrobić gdy przelana Juka. Ratunek

Jeśli nasza juka zaczyna marnieć, należy zastanowić się nad przyczyną. Najczęstszą z nich jest przelanie. Trzeba sprawdzić, czy w doniczce na pewno jest odpływ i warstwa drenażowa, a roślina nie stoi w wodzie. Jeśli zalewaliśmy jukę i jej korzenie zaczęły gnić, należy wyjąć ją z doniczki, obciąć uszkodzone korzenie i najlepiej zabezpieczyć je, zanurzając w węglu aktywnym. Po czym powinno się posadzić je do nowej ziemi. 

Więcej o: