Genialny sposób na czyszczenie płytek. Ta domowa mieszanka poradzi sobie z najgorszym brudem

Płytki ceramiczne to materiał, z którego łatwo usunąć plamy w przeciwieństwie do paneli lub parkietu. Dużo lepiej radzą sobie w miejscach wilgotnych. Jednak po długim użytkowaniu, na płytkach może pojawiać się kamień i osad. Jest jednak domowa metoda na szybkie usunięcie problemu.

Płytki można spotkać w każdym domu zwłaszcza w dwóch miejscach: w kuchni i przede wszystkim w łazience. Są wykonane z materiału, który w prosty sposób można wyczyścić z plam. Z czasem jednak na płytkach zaczyna osadzać się kamień, który trudno doczyścić. Dotychczasowe środki czyszczące mogą okazać się niewystarczające. Na szczęście jest na to sposób. Wypróbuj tę domową mieszankę i pożegnaj problem. Produkty znajdziesz w kuchennej szafce.

Zobacz wideo Czyścimy zlew i rury domowym (i skutecznym) sposobem

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego kamień osadza się na płytkach? Przyczyną jest woda

Problem z osadem z kamienia na płytkach pojawia się głównie w łazienkach, ponieważ tam zużywa się najwięcej wody. Niestety to właśnie ona jest przyczyną kamiennego problemu, a konkretnie jej twardość. Woda w zależności od regionu Polski charakteryzuje się różną twardością, czyli zawartością związków wapnia i magnezu. Im większa, tym większe prawdopodobieństwo osadzania się kamienia na płytkach i armaturze łazienkowej poprzez wytrącanie się węglanu wapnia. Osad nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również może powodować usterki baterii.

Jak skutecznie usunąć kamień z płytek? Podpowiadamy 

Najważniejsza podczas walki z osadem z kamienia jest systematyczność. Regularne czyszczenie pomoże w uniknięciu nagromadzenia sporej warstwy kamienia. Nie da się ukryć, że dużo łatwiej pozbyć się świeżego i niewielkiego osadu, niż kilkutygodniowego nalotu. Zwłaszcza że z czasem kamień dosyć mocno "wgryza" się w płytki, co dodatkowo utrudnia jego usunięcie.

Domowe sposoby na kamień. Wypróbuj te metody

Nie trzeba kupować specjalnych środków, żeby uprać się z osadem z kamienia. Pożądany efekt można również uzyskać, wykorzystując do sprzątania domowe sposoby. Nieocenione okażą się w tym przypadku ocet i soda oczyszczona. 

  • Dodaj ocet do wody w stosunku 1:1 i wymieszaj. Następnie mieszaninę nałóż na kamień i zostaw na około 10 minut. Po tym czasie zmyj wszystko ciepłą wodą. 
  • Dodaj sodę oczyszczoną do wody w stosunki 3:1 i wymieszaj. Powstałą papkę rozprowadź po płytkach i pozostaw na kilka minut. Następnie zmyj ją ciepłą wodą.
Więcej o: