Zniżki dla emerytów po 60. roku życia 2023. Seniorom przysługują ulgi, a nawet zwolnienie z opłat

Zniżki dla emerytów 2023 to przywilej, który pozwoli seniorom sporo zaoszczędzić. W niektórych przypadkach są oni nawet całkowicie zwolnieni z opłat. O jakich zniżkach warto wiedzieć? W jaki sposób można z nich korzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tekście.

Pomimo corocznej waloryzacji i dodatkowych świadczeń dla emerytów, sytuacja finansowa seniorów w Polsce często jest ciężka. Pewne ułatwienie w tym obszarze zapewniają przysługujące im ulgi. Z niektórych z nich seniorzy niewątpliwie korzystają częściej, inne pozwolą na okazjonalne oszczędności. Niemniej warto wiedzieć, co dokładnie należy się emerytom po 60. roku życia.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zniżki dla emerytów po 60. roku życia 2023. Przywileje związane z legitymacją emeryta-rencisty

Każda osoba przechodząca na emeryturę otrzymuje z ZUS-u legitymację emeryta-rencisty. Okazanie tego dokumentu upoważnia do otrzymania wielu zniżek. Ich dokładna lista jest zazwyczaj różna w zależności od poszczególnych samorządów. Najczęściej jednak są to m.in.:

  • zniżki na przejazdy komunikacją miejską,
  • zniżki na przejazdy kolejowe,
  • zniżki do ośrodków kultury takich jak kino, teatr czy muzeum,
  • zniżki na leki i możliwość odliczenia od podatku kosztów leków przepisanych przez lekarza,
  • obniżenie kosztów rehabilitacji.

Co ważne, takie same zniżki przysługują emerytom, którzy okazują legitymację w aplikacji mObywatel.

Zniżki dla emerytów a zwolnienie z opłat. Kiedy seniorzy nie zapłacą w ogóle?

W niektórych przypadkach emeryci po 60. roku życia mogą skorzystać z całkowitego zwolnienia z opłat. Wiele miast oferuje seniorom darmowy przejazd komunikacją miejską, choć dokładne zasady mogą być różne w poszczególnych miejscowościach. Emeryci mogą być również zwolnieni z opłat, tak jak to jest w przypadku abonamentu RTV. Jak dowiadujemy się na stronie rządowej, z opłat tych zwolnione są osoby, które:

  • ukończyły 60 lat i mają prawo do pobierania emerytury, której wysokość nie przekracza połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
  • ukończyły 75 lat (niezależnie od wysokości pobieranych świadczeń).

Inne rodzaje zniżek dla emeryta. Czym jest Ogólnopolska Karta Seniora?

Ogólnopolska Karta Seniora to projekt stworzony przez Stowarzyszenie MANKO. Skupia się on na aktywizacji seniorów w życiu społecznym, a ulgi przysługujące posiadaczom karty obejmują takie obszary jak kultura, sztuka, sport, rekreacja, restauracje i kawiarnie, turystyka oraz noclegi itp. Ogólnopolska Karta Seniora jest bezpłatna, bezterminowa i ważna na terenie całego kraju.

Więcej o: