Jak prać swetry, aby ich nie zniszczyć? Dzięki temu wełna nie będzie sztywna i unikniesz zmechacenia

Jak skutecznie, lecz w bezpieczny sposób prać ulubiony sweter? Boisz się, że możesz go zniszczyć? Okazuje się, że to zadanie może stać się wyjątkowo proste, jeśli tylko będziesz przestrzegać kilku zasad! Ten trik pozwoli na to, aby twój sweter służył ci latami.

Odzież, a w szczególności swetry, wymaga specjalnego traktowania i umiejętnego czyszczenia. Często jest to nie lada wyzwanie, wystarczy jedna pomyłka, żeby uszkodzić wymagający materiał. Twoje ubrania są sfilcowane i straciły swój dawny wygląd? Najprawdopodobniej jest to wina niewłaściwego prania wełny. Sprawdź, jak powinieneś to robić. 

Zobacz wideo Idealnie białe firanki? Dwa domowe sposoby

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak prać swetry, aby nie uległy zniszczeniu? Przestrzegaj informacji na metce producenta

Istotnym elementem prania swetrów jest to, aby nie robić tego zbyt często. Ich materiały są wyjątkowo odporne na zabrudzenia i pochłanianie nieprzyjemnych zapachów, dlatego też warto prać je znacznie rzadziej, niż w przypadku pozostałych ubrań. Wyjątkiem jest jednak akryl, który nie oddaje wilgoci na zewnątrz. Zanim jednak wrzucisz swój ulubiony sweter do pralki, przeczytaj wszelkie uwagi i informacje zawarte na metce od producenta. Symbole wskazujące, jak pielęgnować daną odzież mogą okazać się bardzo istotne.  

Czy swetry można prać w pralce? Zastosuj kilka prostych zasad

Jeśli nie zabrania tego producent, to jak najbardziej! Najlepiej wybrać specjalny program do prania delikatnych tkanin, jeśli jednak twoja pralka go nie posiada, zastosuj taki, który pominie wirowanie. Największą uwagę należy poświęcić wełnie, gdyż słynie ona ze swojej delikatności i wrażliwości na wysokie temperatury. Jeśli ulegnie ona zabrudzeniu, należy wybrać program nieprzekraczający 35 stopni Celsjusza, gdyż w innym przypadku sweter może się skurczyć i stracić swój piękny wygląd. Warto również sięgnąć po specjalne detergenty, przeznaczone do prania wspomnianych tkanin. 

Jak ręcznie prać swetry? Wypróbuj tej metody 

Pranie wełny i pozostałych tkanin w sposób ręczny również jest dobrym rozwiązaniem, warto jednak zapamiętać kilka podstawowych zasad, które zminimalizują ryzyko zniszczenia swetra. Aby dobrze się do tego przygotować, zdejmij biżuterię ze swoich rąk, gdyż może ona zaciągnąć materiał w trakcie czyszczenia. Następnie przygotuj dużą miskę z ciepłą wodą i dodaj do niej odpowiedni płyn lub proszek do prania. Pamiętaj, aby woda nie była gorąca. Delikatnie ugniataj materiał przez kilka minut, a na koniec rozłóż sweter na suszarce. Nie wieszaj go, gdyż nasączony wodą jest ciężki i może się rozciągać!

Więcej o: