Co można odliczyć od podatku 2023? Ulga termomodernizacyjna to nie jedyna szansa na zastrzyk gotówki

Ulgi podatkowe 2023 to możliwość odliczenia określonych kwot w zależności od spełnionych warunków. Co można odliczyć od podatku? Ulga termomodernizacyjna jest jedną z najpopularniejszych, jednak jest wiele takich, o których mało kto wie! Jakie są inne mniej znane ulgi, z których warto skorzystać w rozliczeniu podatkowym 2023?

W zeznaniu rocznym za 2022, które należy złożyć do 2 maja 2023, możemy skorzystać z szeregu ulg podatkowych i tym samym zmniejszyć nasz podatek. Większość osób z pewnością słyszałam o możliwości rozliczenia się ze współmałżonkiem czy uldze na dziecko. Nie o wszystkich z nich jednak mówi się często. Co zatem można i warto odliczyć od podatku?

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ulga termomodernizacyjna 2023, czyli ulga na ocieplenie domu

Ulga termomodernizacyjna jest rozwiązaniem dla właścicieli i współwłaścicieli domów wolnostojących. W ramach tej ulgi odliczyć można wydatki na zakup materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć 53 tys. zł, bez względu na liczbę realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych latach. Więcej informacji na temat ulgi termomodernizacyjnej można znaleźć na stronie rządowej.

Zeznanie podatkowe 2022. Dla kogo jest ulga rehabilitacyjna? Jak z niej skorzystać?

Ulga rehabilitacyjna skierowana jest do osób niepełnosprawnych lub utrzymujących osoby niepełnosprawne, które ponoszą odpowiednie wydatki. Co ważne, roczne dochody osoby niepełnosprawnej będącej na utrzymaniu podatnika nie mogły przekroczyć 16 061,21 zł w roku 2022. Dzięki niej możliwe jest odliczenie kosztów sprzętu czy leków. Wydatki te dzielą się na wydatki limitowane i nielimitowane, a ich szczegółowa lista dostępna jest online.

Rozliczenie za rok 2022. Ulga dla krwiodawców, czyli oszczędność za szczytny cel

Dzięki krwiodawcom możliwe jest ratowanie życia każdego dnia i z tego względu przysługują im różne przywileje. Jednym z nich jest ulga dla krwiodawców. Jak dowiadujemy się na stronie podatki.gov.pl, za oddanie krwi lub jej składników (np. osocza) przysługuje jednakowa stawka rekompensaty w wysokości 130 zł za 1 litr. Należy przy tym zaznaczyć, że odliczenie nie może wynosić więcej niż 6% dochodu/przychodu dane osoby.

Więcej o: