Kiedy zaćmienie Księżyca w Polsce? Już wkrótce będziemy mogli zaobserwować to niezwykłe zjawisko

Zaćmienie Księżyca w Polsce to zjawisko, które będziemy mogli podziwiać już w 2023 roku. Sprawdź, czy w tym roku czak nas częściowe, czy całkowite zaćmienie Księżyca. Dowiedz się, kiedy mamy do czynienia z zaćmieniem Księżyca oraz jak do niego dochodzi.

Zjawiska astronomiczne przykuwają spojrzenia nie tylko amatorów obserwowania nieba. Szczególnie warte zobaczenia jest zaćmienie Księżyca. Kiedy będziemy mogli je podziwiać? Wyjaśniamy!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Miliardy dolarów, by wrócić na Księżyc. Po co nam Misja Artemis? [Next Station]

Zaćmienie Księżyca 2023. Kiedy będziemy mogli zaobserwować to zjawisko? 

W 2023 roku w Polsce będziemy mogli podziwiać zaćmienie Księżyca. Będziemy musieli jednak poczekać na ten niesamowity spektakl kilka miesięcy, bo czeka nas to dopiero jesienią, a dokładnie 28 października. Tego dnia tarcza Księżyca zostanie zasłonięta przez cień rzucany przez Ziemię w 12 procentach

Czym jest zaćmienie Księżyca? Kiedy do niego dochodzi? 

Zaćmienie Księżyca jest zjawiskiem astronomicznym, które tworzy się, kiedy Ziemia położona jest między Księżycem a Słońcem. Wówczas Srebrny Glob znajduje się w stróże cienia, rzucanym przez naszą planetę. Wyróżniamy dwa rodzaje zaćmienia Księżyca, częściowe oraz całkowite. W 2023 roku w Polsce będziemy mogli obserwować częściowe zaćmienie Srebrnego Globu, oznacza to, że cień ziemi zasłoni tylko jego część. Natomiast z całkowitym zaćmieniem mamy do czynienia, gdy cień rzucany przez naszą planetę w całości zakrywa Księżyc. Na całkowite zaćmienie Księżyca w Polsce czekać musimy jeszcze kilka lat. Cień Ziemi całkowicie zakryje ziemskiego satelitę dopiero 14 marca 2025 roku

Kiedy pełnia Księżyca? Najbliższa już za kilka tygodni

Znacznie częstszym zjawiskiem niż zaćmienie Księżyca, jest jego pełnia. Możemy ją podziwiać co 29,5 dnia. Najbliższa pełnia Księżyca będzie widoczna na niebie w niedzielę 5 lutego 2023 o godzinie 19.30. Lutowa pełnia Księżyca nazywana jest Pełnią Śnieżnego Księżyca.

Więcej o: