Czym i jak myć panele fotowoltaiczne? Bezpieczny sposób, dzięki któremu zrobisz to samodzielnie

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych może wyglądać na skomplikowane. Jeśli jednak poznasz zasady, możesz mieć pewność, że panele fotowoltaiczne nie zostaną uszkodzone. Usuwanie zanieczyszczeń z paneli na dachu możesz wykonać samodzielnie, jak to zrobić?

Mycie paneli fotowoltaicznych powinno być dokonywane z pewną regularnością. Instalatorzy rzadko kiedy informują klientów o tej potrzebie, tymczasem zanieczyszczenia znacznie wpływają na pracę całej instalacji. Jeśli instalacja jest zamontowana na dachu, do którego jest utrudniony dostęp, lepiej wezwać fachowca. We wszystkich innych przypadkach poradzisz sobie samodzielnie. Sprawdź, jak i czym czyścić panele słoneczne.

Zobacz wideo Koniec fotowoltaiki w Polsce? Małgorzata Tracz: Nie jest to dobra ustawa

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak czyścić panele fotowoltaiczne? Pamiętaj o tym, zanim zaczniesz

Przede wszystkim, zanim przystąpisz do czyszczenia paneli fotowoltaicznych, upewnij się, że dostęp do nich jest łatwy. Nie wchodź na dach, gdzie instalacja jest trudna w dosięgnięciu. Jeśli jednak bez problemu możesz dostać się do paneli na dachu bądź są zamontowane na gruncie, będziesz w stanie samodzielnie zadbać o odpowiednią czystość modułu. Zazwyczaj wystarczy zrobić to dwa razy do roku, jednak są wyjątki. Mieszkanie przy ruchliwej drodze gruntowej lub pylących drzewach, zmuszają do większej dbałości.

Jak naprawić spłuczkę w toalecie?Jak naprawić spłuczkę? Instrukcja krok po kroku

Czym myć panele fotowoltaiczne? Zrób to, a unikniesz powstawania osadu

Czyszczenie instalacji fotowoltaicznej wymaga zastosowania delikatnych środków i narzędzi. Nie zaleca się wykorzystywać węża ogrodowego ani myjek, ponieważ wysokie ciśnienie może uszkodzić panele. Zamiast tego użyj miękkiej ścierki, gąbki lub ręcznika. Nie polecamy również używania chemii i detergentów. Lepiej zaopatrzyć się w wodę z octem. Podczas mycia paneli wodą, często tworzy się osad. Aby tego uniknąć, wystarczy użyć do mycia wodę destylowaną lub deszczówkę. Warto regularnie dbać o czystość paneli słonecznych, ponieważ wszelkie zabrudzenia mogą ograniczyć ich prawidłową pracę.

czyszczenie grzejnika/kaloryferaJak wyczyścić grzejnik panelowy? Mało kto wie, jak to zrobić

Więcej o: