Przeliczenie emerytury 2023. Kto może wypełnić wniosek? Aż trzy grupy osób czeka zastrzyk gotówki

Od kwietnia 2022 roku seniorzy mogą liczyć na ponowne przeliczenie emerytury ze względu na długość życia. Choć wnioskować mogą wszyscy, nie każde podanie zostanie rozpatrzone pozytywnie. Wyjaśniamy kto może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2023.

W marcu 2022 roku GUS przedstawił nowe tablice średniej długości życia kobiet i mężczyzn. Zgodnie z nimi każdy senior może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury, jednak nie wszystkie zostaną rozpatrzone pozytywnie. Trzeba spełnić trzy istotne warunki.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ponowne przeliczenie emerytury. ZUS wyjaśnia, kto może złożyć wniosek

Zgodnie z nowymi tablicami średniej długości życia Polacy mogą liczyć na wyższe emerytury po ponownym przeliczeniu. Głos w tej sprawie zabrała prof. Gertruda Uścińska:

Najnowsze tablice pozwalają obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat o 3,7 proc. wyższą, a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. wyższą niż według poprzednich tablic

- wyjaśniła prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak się okazuje, nie każdy wniosek o ponowne przeliczenie emerytury zostanie pozytywnie rozpatrzony. Na dodatkowy zastrzyk gotówki mogą liczyć trzy grupy:

  • osoby, które osiągnęły wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku,
  • osoby, które po przejściu na emeryturę nadal pracowały i odprowadzały składki,
  • osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku.

Gdzie trzeba złożyć wniosek o przeliczenie emerytury 2023?

Wniosek można złożyć na dwa sposoby: osobiście w najbliższym punkcie ZUS lub przez internet. Formularz do wypełnienia znajduje się tutaj. Nie trzeba się martwić, że po przeliczeniu emerytura okaże się niższa niż aktualna. W tej sytuacji ZUS będzie wypłacał świadczenie w dotychczasowej wysokości.

Przeliczenie emerytury 2023. Kiedy złożyć wniosek?

Jeszcze niedawno wniosek o ponowne przeliczenie emerytury można było złożyć raz na kwartał. Wraz z nowymi tablicami zmieniły się również zasady dotyczące terminu dostarczenia formularza. w 2023 można to zrobić tylko raz w roku. Oznacza to, że jeśli ktoś złożył wniosek w styczniu, to nie będzie mógł zrobić tego ponownie.

Więcej o: