Niezawodny sposób na ćmę bukszpanową. Dodaj siedem łyżek, a larwy szybko spadną z gałęzi

Ćma bukszpanowa to wyjątkowo podła odmiana nocnego motyla, która jest utrapieniem dla wszystkich właścicieli bukszpanów. Jak skutecznie pozbyć się ćmy bukszpanowej i uratować rośliny? Znamy kilka domowych sposobów.

Domowe sposoby na ćmę bukszpanową potrafią w mig załatwić problem. Choć do Polski dotarła stosunkowo niedawno, to już powoduje duże spustoszenie w wielu ogrodach. Jej gąsienice żywią się pędami ozdobnych krzewów, przez co są one narażone na obumarcie. Aby temu zapowiedz, warto reagować szybko i skutecznie. Podpowiadamy, jak pozbyć się nieproszonych gości. 

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej? Wykorzystaj ten domowy sposób

Aby szybko zareagować, należy regularnie przeglądać krzewy, gdyż znakiem, że buszują w nich gąsienice nocnego motyla, są nadgryzione liście oraz przędza przypominające pajęczynę. Gdy tylko znajdziemy coś niepokojącego, musimy działać! W walce ze szkodnikami pomoże nam jak zwykle niezawodny ocet! Do dozownika umożliwiającego spryskiwanie roślin wlewamy pół litra wody, dodajmy do niej 3 łyżki oleju rzepkowego i 4 łyżki octu. Tak sporządzoną mieszanką wykonujemy oprysk. Po 30 minutach dokładnie spłukujemy bukszpan wodą, przez co martwe osobniki opadną na ziemię. 

Inne sposoby na ćmę bukszpanową. Są bardzo proste i tanie

Najprostsze i najtańsze mogą okazać się metody mechaniczne. Ręczne zebranie lub strzepywanie larw z liści i gałęzi. Jest to pracochłonne, lecz niezwykle skuteczne. Gdy krzewy są bardzo gęste, należy użyć silnego strumienia wody, który pomoże nam w pozbyciu się szkodników. Elementy roślin, które zostały uszkodzone przez gąsienice ćmy bukszpanowej, należy obciąć.  

Ćma bukszpanowa. Poradzi sobie z nią soda oczyszczona

Dobrym rozwiązaniem w walce z ćmą bukszpanową jest także użycie sody oczyszczonej. Stworzenie domowego środka na opryski jest banalnie proste! Do butelki z atomizerem należy wlać pół litra wody, dodać łyżeczkę sody oczyszczonej i niewielką ilość płynu do mycia naczyń. Następnie trzeba dokładnie spryskać całe krzewy, włącznie z ich wnętrzem. Po kilku godzinach larwy same powinny spaść na ziemię. 

Warto pamiętać, że ćma bukszpanowa najczęściej atakuje od kwietnia do października, dlatego też opryski należy robić już w kwietniu, żeby zminimalizować ryzyko jej występowania.

Więcej o: