"Odłączenie gazu z powodu zaległej należności". Co na to PGNiG? Uważaj, bo stracisz pieniądze

CSIRT NASK ostrzega przed cyberoszustami, którzy podają się za dostawcę gazu. Jeśli otrzymasz taką wiadomość, pod żadnym pozorem nie klikaj w link. Złodzieje przechwycą dane logowania do twojego banku. Wyjaśniamy jak chronić się przed oszustwem.

CSIRT NASK, czyli  Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego ostrzega przed  kolejnymi próbami wyłudzenia pieniędzy przez SMS. Komunikat o tym można znaleźć na portalu gov.pl. Nie klikaj w linki i nie podawaj danych do banku. To oszustwo! Sprawdź, jak zabezpieczyć się przed złodziejami.

Zobacz wideo Warszawa. Policjanci zatrzymali 13-latka, który podawał się za wnuczka i próbował wyłudzić pieniądze od 67-latka

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kolejne cyberoszustwo. Jak wygląda wiadomość od złodziei?

Od listopada 2022 roku wiele osób dostało wiadomości SMS o podejrzanej treści. Nadawcą ma być PGNiG, dostawca gazu. Z treści wiadomości wynika, że odbiorca zalega z opłatą za gaz, którą należy szybko uiścić:

Informujemy, z w związku z zadluzeniem na kwote 6,45 na najbliższy dzień roboczy zleciliśmy odlaczenie gazu. Prosimy o uregulowanie należności: http://tinyurl.com/68abs5

Oczywiście jest to oszustwo. Pod żadnym pozorem nie należy klikać w podany link. Prowadzi do spreparowanej strony szybkich płatności. Po rzekomym zalogowaniu się do banku oszust dostaje nasz login i hasło. W ten prosty sposób może nas okraść i sam wypłacić pieniądze.

Co zrobić, jeśli padniesz ofiarą oszusta? Postępuj zgodnie z instrukcją

O cyberoszustwach mówi się już od dawna. Nie należy klikać w podejrzane linki ani podawać nikomu swoich danych do banku. Niektórzy ciągle nie zdają sobie sprawy z tego, jak wielkie jest to niebezpieczeństwo. Przede wszystkim należy uświadamiać dzieci i osoby starsze, które mogą nie być tak dobrze zaznajomione z technologią. Co zrobić, jeśli ktoś kliknął w podany przez oszusta link lub podał swoje dane do logowania? Przede wszystkim skontaktuj się z bankiem i poinformuj o próbie wyłudzenia pieniędzy. Pracownicy spróbują zablokować konto przed kradzieżą. Następnie zgłoś sprawę na policję.

Co należy zrobić po otrzymaniu takiej wiadomości? Reaguj!

Jeśli otrzymasz podejrzaną wiadomość, zgłoś ten fakt w odpowiednie miejsca. Cyberoszustwami zajmuje się CSIRT NASK. Możesz zgłosić próbę oszustwa poprzez ich stronę. Znajdziesz tam również informacje o możliwości skontaktowania się przez wiadomość SMS lub drogą mailową.

Więcej o: