Opłaty za śmieci 2023: nowe stawki. W wielu gminach podwyżki

Opłaty za śmieci 2023: w wielu gminach nie obyło się bez podwyżek. Właśnie ten wydatek w domowym budżecie z roku na rok robi się coraz bardziej znaczący. Co warto wiedzieć o takich opłatach?

Opłaty za śmieci 2023: podstawowe kwestie

Opłaty za śmieci w 2023 r. wzrosły w wielu gminach. Chociaż być może nie są tak dotkliwe, jak choćby wzrost cen prądu, to również odbiją się na naszych kieszeniach. W szczególności chodzi o mniejsze ośrodki, bo wiele dużych miast wprowadziło podwyżki już wcześniej (w styczniu lub lipcu 2022 r.). 

Warto pamiętać o tym, że podwyżki wpisują się w trwający od dawna trend. Odbiór i zagospodarowanie odpadów wymagają coraz większych nakładów. Obecnie rosnące koszty energii tylko zwiększają tę tendencję. Za rosnącymi kosztami zagospodarowania odpadów muszą więc pójść dopłaty z budżetu lub wyższe opłaty.

Ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach dopuszcza cztery sposoby naliczania takich opłat:

 • w pierwszej bierze się pod uwagę określoną powierzchnię użytkową;
 • druga polega na powiązaniu opłaty za śmieci ze zużyciem wody;
 • trzecia wreszcie polega na określonych kwotach naliczanych od każdej osoby zamieszkującej gospodarstwo;
 • czwarta możliwość dotyczy naliczania opłat od gospodarstwa domowego (ryczałtowo).

Poszczególne rozwiązania i rosnące koszty budzą coraz większe emocje. Niekiedy związane z nimi są także postulaty polityczne. Na portalach eksperckich i samorządowych można jednak najczęściej spotkać się z przekonaniem, że w tym przypadku nie istnieje rozwiązanie idealne. 

Opłaty za śmieci a zameldowanie

Jak ma się zameldowanie do opłaty za śmieci? Często mylnie twierdzi się, że te dwie kwestie są ze sobą ściśle związane. Zgodnie z prawem należy jednak uiszczać wskazaną kwotę wtedy, gdy dany adres pozostaje zamieszkany. 

Opłata za śmieci za dziecko

Niekiedy naliczanie określonej kwoty za odbiór i zagospodarowanie odpadów uzależnione jest od liczby osób zamieszkujących gospodarstwo. Co z opłatą za śmieci za dziecko? Prawo nie różnicuje zgłoszenia do opłaty śmieciowej ze względu na wiek. Należy więc dokonać zgłoszenia także w przypadku małego dziecka. Brak dopełnienia tego wymogu może grozić nakazem zapłacenia opłaty śmieciowej nawet do pięciu lat wstecz.

Zobacz wideo Do jakiego kontenera wrzucić paragon, a gdzie stare ubrania? Wyjaśniamy

Opłaty za śmieci: Warszawa

Co z opłatami za śmieci w Warszawie? Koszt ich odbioru i zagospodarowania w stolicy Polski uchodzi za bardzo wysoki. W ostatnich latach zmieniał się kilkukrotnie: cena ustalona została rok temu na poziomie 85 zł w przypadku właścicieli mieszkań i 107 zł przy domach jednorodzinnych. Wcześniej kwoty były powiązane z ilością zużytej wody. Dobrą informacją jest to, że w Warszawie nie planuje się kolejnych podwyżek. Nie zmienia to jednak faktu, że opłaty te są i tak bardzo wysokie.

Opłata za śmieci: Łódź, Wrocław i inne miasta

Ile wynosi opłata za śmieci w Łodzi? Ile trzeba zapłacić we Wrocławiu i innych miastach? Oto kilka przykładów:

 • w Łodzi od 2021 r. opłaty nie zmieniły się - naliczane są w powiązaniu ze zużyciem wody w zabudowie jednorodzinnej (9,6 zł za m³), natomiast w zabudowie wielorodzinnej jest to 34 zł za osobę;
 • we Wrocławiu podwyżka będzie obowiązywała od lutego - chodzi o 41,24 zł od osoby przy zachowaniu ulg dla rodzin wielodzietnych i przedsiębiorców;
 • w Krakowie opłatę podniesiono już w lipcu, zwiększając ją z 23 na 27 zł od osoby;
 • po 1 stycznia 2023 nie zmieniły się też stawki w Poznaniu, Gdańsku, Lublinie czy Katowicach;
 • spore podwyżki, bo na poziomie 15 proc. ogłoszono m.in. w  Olsztynie;
 • drożej jest też w Szczecinie, gdzie odnotowano wzrost na poziomie 10 proc.;
 • bez podwyżek nie obyło się też m.in. w Toruniu

Zobacz też: Gdzie wyrzucać pieluchy? Ważne zagadnienie każdego eko rodzica

Więcej o: