Jak oszczędzać prąd w domu? Nie popełniaj tych błędów! 10 porad jak zmniejszyć rachunki za energię

Jak zaoszczędzić na energii elektrycznej i podreperować swój budżet? Tak naprawdę, aby zmniejszyć swoje rachunki za prąd czy gaz, nie trzeba przeprowadzać rewolucji. Wystarczy wprowadzić drobne zmiany i przestrzegać kilku zasad dzięki, którym zużyjesz znacznie mniej energii.

W grudniu 2022 roku inflacja wyniosła 16,6 procent - przekazał 13 stycznia Główny Urząd Statystyczny. W opublikowanym komunikacie czytamy, że wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w ubiegłym roku w stosunku do 2021 roku wzrósł o 14,4 procent. Wysoka inflacja składnia Polki i Polaków do szukania oszczędności, gdzie tylko się da. My podpowiadamy, jak rozsądnie dysponować energią elektryczną, aby rachunki były niższe. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak możemy zaoszczędzić prąd podczas pracy zdalnej?

Jak oszczędzać energię elektryczną w domu? O czym trzeba pamiętać? 

Co zrobić, aby szybko zaoszczędzić? Wystarczy wprowadzić drobne zmiany. Takie jak gaszenie świateł w pomieszczeniach, w których obecnie nie przebywamy. Staraj się także jak najdłużej korzystać ze światła dziennego, którego na szczęście mamy coraz więcej. Warto wymienić także żarówki na energooszczędne, które zużywają znacznie mniej energii niż zwykłe. Nie zostawiaj włączonego telewizora, komputera czy radia i pamiętaj o wyciąganiu ładowarek z gniazdka. Podczas sezonu grzewczego bardzo ważne jest zachowanie w pomieszczeniach optymalnej temperatury, jednak uważaj, aby nie przegrzać mieszkania. Wtedy nie tylko będziesz musiał wywietrzyć mieszkanie, aby obniżysz temperaturę, ale też niepotrzebnie zużyjesz więcej energii. 

Jak oszczędzać prąd na co dzień? Tych zasad warto przestrzegać

Bez wątpienia miejscem, w którym zużywamy najwięcej energii, jest kuchnia. Duże znaczenie ma to, jakie urządzenia mamy w mieszkaniu. Najlepsze będą te, które mają najwyższą klasę energetyczną. Jeśli jesteś przed wymianą sprzętu, to przed zakupem warto zorientować się, które urządzenie będzie pobierać najmniej energii. Podczas przygotowywania herbaty, kawy czy naparu pamiętaj, aby wlewać do czajnika, tylko tyle wody ile zużyjesz. Nie wstawiaj zmywarki ani pralki, kiedy nie zostały zapełnione do końca i wybieraj program eco. Więcej pieniędzy w portfelu zauważymy także, gdy zaczniemy gotować potrawy pod przykryciem. Dzięki temu wybraną temperaturę osiągniesz w ciągu dwóch do trzech minut, co oznacza, że będziesz gotować nie tylko szybciej, ale i oszczędniej

Więcej o: