W Polsce wulkany były aktywne wiele milionów lat temu. Obecnie w naszym kraju nie ma żadnego, który nadal byłby czynny, jednak znajduje się kilka wygasłych m.in. Góra Wdżar, Jarmuta czy Bryjarka.
Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Ostrzyca to wzgórze o wysokości 501 m n.p.m. znajdujące się na Pogórzu Kaczawskim niedaleko wsi Proboszczów w województwie dolnośląskim. Wzniesienie ma kształt stożka i jest nekiem, czyli fragmentem dawnego komina wulkanicznego. Ostrzyca jest zbudowana z bazaltu - szczytowe partie. Natomiast niższe partie zbocza pokrywają utwory soliflukcyjne, z kolei u podnóża wzgórza znajdują się osady glacjalne i fluwioglacjalne.
Ostrzyca została porośnięta przez las, a na jej szczycie utworzono rezerwat przyrody Ostrzyca Proboszczowicka. Znajdują się w nim bazaltowe gołoborze oraz porastająca je roślinność naskalna. Co ciekawe Ostrzyca, jest nazywana "śląską Fudżijamą", wiąże się to z podobieństwem do japońskiego wulkanu.
Małe Organy Myśliborskie to pomnik przyrody nieożywionej znajdujący się na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy, na wzgórzu Rataj (350 m n.p.m.), które jest położone niedaleko wsi Myślibórz (woj. dolnośląskie). Organy to odsłonięte skały wulkaniczne. Zakrzepła lawa tworzy słupy o średnicy do 30 centymetrów. To malownicze miejsce, które powinien odwiedzić każdy pasjonat przyrody.
Organy Wielisławskie także znajdują się na Dolnym Śląsku niedaleko wsi Sędziszowa. Odsłonięte porfiry można podziwiać na zboczu góry Wielisławka (375 m n.p.m.). Słupy powstałe w wyniku zastygania lawy w kominie mają od 20 do 30 centymetrów i zazwyczaj są cztero- lub pięciokątne. Są ustawione pionowo w północnej części, natomiast w południowej ich nachylenie zmniejsza się i stają się pionowe. Oznacza to, że zastygająca lawa tworzyła formę kopuły.