Jak dostać odszkodowanie za upadek na lodzie? Kara za nieodśnieżony chodnik może być bardzo wysoka

Jak dostać odszkodowanie za upadek na śliskim chodniku? Ta przykra sytuacja może zdarzyć się każdemu. Okazuje się, że można sporo zyskać, zwłaszcza że mandat za nieodśnieżony chodnik lub podjazd może bardzo słono kosztować.

Zima to piękna pora roku, kiedy to jeździmy z rodziną na narty, chodzimy na długie spacery, a najmłodsi jeżdżą na sankach. Jednak niestety zima to również niebezpieczna pora roku, która co sezon powoduje wiele wypadków na drogach, jak i chodnikach. Dowiedz się, ile odszkodowania możesz uzyskać za upadek na śliskim chodniku.

Zobacz wideo Śnieg na samochodzie. Mandat może wynieść 3 tys. zł

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Upadki na śliskim chodniku. Konsekwencje mogą być tragiczne

Upadek na oblodzonym chodniku czasami kończy się jedynie draśnięciem, jeśli mamy dużo szczęścia. Jednak bardzo często dochodzi do strasznych wypadków na śliskich chodnikach, które swoje konsekwencje pozostawiają nam nawet do końca życia. Stłuczenia kości czy złamania to nieprzyjemne i bolesne dolegliwości, które może zafundować nam śliski chodnik. Oblodzony chodnik to niebezpieczne miejsce, ponieważ taki upadek może skończyć się nieodwracalnym urazem głowy czy kręgosłupa.

Auto zimą Jak dbać o auto zimą? Porady by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek

Jak uzyskać odszkodowanie za upadek na oblodzonym chodniku?

Jeśli zdarzy ci się sytuacja, gdzie upadniesz na śliskim chodniku i zrobisz sobie krzywdę, aby uzyskać odszkodowanie, musisz ustalić kilka kwestii:

  1. Ustal, kto zarządza terenem, na którym wydarzył się wypadek.
  2. Udokumentuj zdarzenie, zrób zdjęcie śliskiego chodnika.
  3. Zrób dokładne zdjęcia ujawniające lokalizację zdarzenia.
  4. Jeśli to możliwe zbierz świadków zdarzenia.
  5. Wezwij policję lub straż miejską na miejsce.
  6. Zbierz dokumentację medyczną od lekarza z informacjami o obrażeniach.
  7. Określ swoje oczekiwania.
  8. Złóż wniosek do ubezpieczyciela lub do właściciela terenu o odszkodowanie.

Mandat za nieodśnieżony chodnik, lub podjazd. Ta kwestia dużo zmienia

Jeśli oblodzony chodnik, znajduje się na posesji prywatnej, za jego stan odpowiedzialny jest właściciel tego terenu. Natomiast, gdy chodnik jest oddzielony pasem zieleni, za stan odpowiadają takie instytucje jak np. gmina czy wspólnota mieszkaniowa. Gdy ktoś dzierżawi pewien tern, na którym dojdzie do wypadku, za stan tego miejsce odpowiada dzierżawca, a nie właściciel jak błędnie myśli wiele osób.  Z art. 117 Kodeksu wykroczeń możemy się dowiedzieć, że kara lub grzywna za nieodśnieżenie drogi dla pieszych może wynieść nawet 1,5 tys. zł.

Więcej o: