Kiedy i po co bielić drzewka owocowe? Wiele osób tego nie wie! Te zasady uratują twój ogród

Przed czym chroni bielenie drze i jak prawidłowo je wykonywać? Zastanawiasz się, kiedy jest odpowiedni czas, aby pomalować swoje drzewka? Okazuje się, że wymaga to zapamiętania kilku ważnych zasad! Podpowiadamy, jak i kiedy najlepiej wykonywać ten zabieg pielęgnacyjny.

Bielenie drzewek owocowych jest jednym z najważniejszych elementów ich pielęgnacji. Niezwykle istotne jest to, aby wybrać odpowiedni termin, gdyż błąd w tej kwestii może nieść za sobą spore konsekwencje! 

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Po co bielić drzewka owocowe? Nie zapominaj o tym

Bielenie drzew owocowych służy zabezpieczeniu ich pni i kory przed uszkodzeniami, które powstają w momencie gwałtownych zmian temperatur. Zimą, w słoneczne dni, pnie drzew bardzo się nagrzewają, natomiast w nocy, gdy temperatura gwałtownie spada, ich tkanki ulegają przemarznięciu. Skutkiem tego mogą być pionowe pęknięcia oraz rany zgorzelinowe, co natychmiast osłabia drzewa. Po takim zdarzeniu są one znacznie bardziej narażone na różnego rodzaju choroby i działanie szkodników. 

Kiedy należy bielić drzewka owocowe? Właściwy termin to klucz do sukcesu  

Najczęściej popełnianym błędem podczas wybielania drzew, jest wykonywanie tej czynności przed rozpoczęciem wiosny. Niestety wtedy jest już za późno! Okazuje się, że najlepszym okresem na wykonywanie tego zabiegu jest zima! Drzewka owocowe powinno bielić się w drugiej połowie grudnia lub na początku stycznia, ponieważ to właśnie wtedy dni potrafią być bardzo słoneczne, a noce wyjątkowo mroźne. Najpóźniej można to zrobić w pierwszej połowie lutego, gdyż zabezpieczanie drzew po tym terminie mija się z celem.

Jak i czym bielić drzewka owocowe? Zastosuj te zasady

Do bielenia drzew można wykorzystać gotowe preparaty, lecz najczęściej stosuje się mleko wapienne, które przygotowuje się, mieszając ze sobą 2 kilogramy pospolitego wapna palonego i 10 litrów wody. Do powstałej mieszanki można dodać trochę gliny, która spowoduje, że roztwór będzie bardziej przyczepny i nie zostanie zmyty przez deszcz. 

W jaki sposób nanieść roztwór na drzewka? Najpopularniejszą, lecz czasochłonną metodą jest nakładanie wapna na pnie za pomocą szerokiego pędzla z miękkim włosiem. Jeśli jednak zależy ci na czasie, warto wykorzystać butelkę z atomizerem i wykonać oprysk. Pamiętaj, aby bardzo dokładnie i nieco wyżej pokryć korę od strony południowej, ponieważ to ona jest najbardziej narażona na wszelkie uszkodzenia. 

Więcej o: