Jak prać dywan, aby wyglądał jak nowy? Wystarczą dwie łyżki i szklanka! Wysyp wszystko i czekaj

Dywan to wizytówka prawie każdego wnętrza, dlatego tak ważne jest, aby o niego zadbać. Jak prać dywan, aby wyglądał jak nowy? Czym wyprać dywan? Jak prać dywan ręcznie? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej.

Dywan nadaje pomieszczeniu charakteru i indywidualności. Plamy na dywanie nie wyglądają estetycznie, dlatego trzeba tutaj zadziałać szybko. Jeśli chcesz w stu procentach wykorzystać potencjał dywanu do wystroju domu, warto o niego zadbać. Poznaj domowe sposoby i triki na wypranie dywanu, nawet z silnych zabrudzeń.

Zobacz wideo Przykry zapach z kuchennego zlewu? Dwa składniki wystarczą, by sobie z nim poradzić

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak prać dywan? Wysyp to i poczekaj

Jeśli widzisz, że twój dywan zmienił kolor z powodu zabrudzeń lub przypadkiem na dywan wylała się np. herbata, warto wypróbować domowy sposób na pranie dywanów. Roztwór z sody oczyszczonej i octu z pewnością cię nie zawiedzie! Przyszykuj pół litra wody i dodaj do niej dwie łyżki sody oczyszczonej i szklankę octu, wymieszaj. Całość przelej do butelki z atomizerem i rozpyl roztwór na całym dywanie. Odczekaj około 30 minut, aż dywan wyschnie i odkurz. Jeśli dywan jest bardzo zabrudzony, możesz użyć gąbki i szorować delikatnie plamy

Jak wyprać dywan na sucho

Jeśli chcesz wyczyścić swój dywan, bez konieczności czekania aż wyschnie lub chcesz go po prostu odświeżyć, warto wypróbować trik z sodą oczyszczoną. Na całą powierzchnię dywanu rozsyp sodę oczyszczoną i dodaj kilka kropel olejku aromatycznego, odczekaj 30 minut. Następnie włącz odkurzacz i odkurz dywan. Dzięki temu twój dywan będzie odświeżony.

Jak wyczyścić bardzo brudny dywan? Produkty z kuchni zdziałają cuda

Może się zdarzyć, że plama na dywanie nie będzie tak łatwa do usunięcia. Najczęściej takie zabrudzenia to m.in. plamy po winie lub plamy po tłustych daniach. Jeśli na dywanie wylało ci się wino, działaj szybko! Zasyp plamę dużą ilością solu kuchennej i odczekaj kilka minut, aż sól wchłonie brud. Następnie odkurz dywan. Plamę możesz również zaprać wodą z mydłem. Na tłuste zabrudzenia na dywanie, wypróbuj mąkę ziemniaczaną! Rozsyp produkt na dywanie i pozostaw na 24h.

Więcej o: