Przepisy dotyczące abonamentu RTV są regulowane przez Ustawę o opłatach abonamentowych z 2005. Zgodnie z nią każda osoba, która zakupiła telewizor lub radioodbiornik ma obowiązek zarejestrowania urządzenia oraz uiszczania odpowiednich opłat za jego użytkowanie. Ustawa przewiduje również zwolnienie z opłat dla niektórych grup, o ile osoby te wcześniej przedstawią w placówce pocztowej dokumenty uprawniające do korzystania ze zwolnienia.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Zgodnie z ogłoszeniem KRRiT z 25 maja 2022, abonament RTV 2023 wynosi:
Są to rekordowe opłaty, ponieważ tak wysokie nie były nigdy wcześniej. W przypadku posiadania niezarejestrowanego urządzenia i braku opłat nałożony będzie mandat w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty obowiązującej w dniu kontroli. W 2023 roku będzie to zatem odpowiednio 261 zł lub 819 zł.
Według informacji dostępnych na stronie KRRiT, osoby uprawnione do zwolnienia z opłat RTV to m.in.:
Pełną listę osób zwolnionych z opłat abonamentowych można znaleźć na stronie Poczty Polskiej wraz ze szczegółami dotyczącymi dokumentów uprawniających do zwolnienia. Co ważne, zwolnienia przysługują od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym te uprawnienia potwierdzono.
Opłat za abonament RTV wykonuje się za pośrednictwem Poczty Polskiej. W tym celu można udać się bezpośrednio do dowolnej placówki pocztowej lub dokonać płatności online. Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25 dnia każdego miesiąca. Warto zaznaczyć jednak, że można też dokonać opłaty rocznej do 25 stycznia 2023. Uzyskamy wówczas 10% zniżki.