Jak rozmnażać hortensję bukietową przez pędy? Ogrodnicy radzą, by zacząć już zimą

Hortensje uznawane są za jedne z najbardziej efektownych roślin w ogrodach. Ich kolorowe, kuliste kwiatostany prezentują się imponująco i przyciągają uwagę. Jak sprawić by twój ogród obsypał się kwiatami? Do rozmnażania tych roślin można przystąpić już zimą. Jak zrobić to przez sztobry?

Hortensja bukietowa to wieloletnia roślina należąca do rodziny hortensjowatych. Krzew pochodzi z krajów azjatyckich. Roślina wypuszcza duże, jasnozielone liście. Kwiaty najczęściej są białe, ale też różowe lub fioletowe i rosną w kulistym kształcie. Hortensja bukietowa kwitnie latem i wczesną jesienią. Kwiatostany krzewu usychają na roślinie i utrzymują się na niej do wiosny, zdobiąc ogrody zimową porą.

Zobacz wideo Zaskocz ukochaną osobę w walentynki. To prostsze, niż myślisz!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Które odmiany wybrać? Zimowe rozmnażanie

Wiele osób myśli, że zima jest okresem przestoju w pracach ogrodowych. Jednak, jeśli zależy nam na powiększaniu ilości krzewów kwitnących, warto się ciepło ubrać i ruszyć do ogrodu. Rozmnażanie hortensji przez sztobry, czyli ściętą część pędu, użyta jako sadzonka, przeprowadzane są zazwyczaj w grudniu, ale doświadczeni ogrodnicy podkreślają, że możliwe jest to również w styczniu. Ten sposób zalecany jest do hortensji krzewiastych oraz bukietowych.

Rozmnażanie przez sztobry. Instrukcja krok po korku

Najlepiej będzie przygotować kilkanaście sadzonek. Rozmnażanie hortensji bukietowej przez sztobry jest proste, ale nie zapewnia stuprocentowej skuteczności, więc trzeba być gotowym na to, że nie każda się ukorzeni. Od czego zacząć?

  1. Zetnij sztobry, każdy o długości około kilkudziesięciu centymetrów. Użyj do tego ukośnie ostrego sekatora.
  2. Każdy z nich przetnij na mniejsze kawałki, każdy o długości około 20 centymetrów z dwoma lub trzema węzłami.
  3. Tak przygotowane sadzonki należy umieścić w wysokiej doniczce wypełnionej wilgotnym piaskiem. W jednym pojemniku może znaleźć się nawet kilka sztuk, ważne by się ze sobą nie stykały.
  4. Doniczki przechowuj w chłodnym miejscu, gdzie temperatura mieści się w przedziale od 0 do 5 stopni Celsjusza. Nadawać się będzie piwnica lub garaż.
  5. Jeśli nie dysponujesz takim pomieszczeniem, doniczkę możesz zakopać w ogrodzie na głębokości 30-40 centymetrów. 

Do rozmnażania hortensji przez sztobry nie ma potrzeby używania ukorzeniacza. Nie stosuj nawozów, sadzonki nie wymagają również podlewania.

 
Więcej o: