Synoptycy ostrzegają: nagłe śnieżyce pojawią się w tych województwach. Kiedy do Polski dotrze mróz?

Już niedługo pogoda w Polsce ma się zmienić. Synoptycy przewidują powrót zimy. Możliwe są mrozy i śnieżyce. W niektórych częściach Polski spadnie ponad 15 centymetrów śniegu. Poznaliśmy zagrożone obszary.

Wydawać by się mogło, że zima odeszła na dobre. Okazuje się, że nic bardziej mylnego! Po wręcz wiosennej aurze Polskę czeka spore ochłodzenie. W niektórych rejonach pogoda może okazać się naprawdę uciążliwa. Synoptycy zapowiadają opady śniegu i mrozy w ciągu dnia.

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Atak zimy. Gdzie można spodziewać się śniegu?

Zdaniem synoptyków już pod koniec tego tygodnia na wyżynach i nizinach Polski mogą pojawić się pierwsze opady śniegu. Dużym zmartwieniem mogą okazać się marznące opady deszczu ze śniegiem, które spowodują spore utrudnienia na drogach i chodnikach oraz zwiększą ryzyko kolizji. Największe śnieżyce przewiduje się na terenach następujących województw:

  • dolnośląskiego,
  • wielkopolskiego,
  • kujawsko-pomorskiego,
  • łódzkiego,
  • mazowieckiego,
  • warmińsko-mazurskiego,
  • pomorskiego.

Zapowiada się znaczne ochłodzenie. Powodem niż z południa

Niż baryczny z rejonu Morza Śródziemnego i Adriatyckiego będzie przemieszczał się od południowej części Polski na północ, powodując na wschodzie napływ ciepłego powietrza. Natomiast na zachodzie i północy przewidywane są stałe opady deszczu oraz śniegu. Miejscami śnieg będzie przekształcał się w deszcz, powodując niebezpieczną gołoledź. Aktywny niż śródziemnomorski spowoduje także nasilenie się prędkości wiatru.

Wracają mrozy. W niektórych rejonach będzie naprawdę zimno

Druga połowa stycznia może być znacznie zimniejsza niż pierwsza. Synoptycy przewidują, że już w tym tygodniu temperatura zacznie spadać. Maksymalna temperatura wynosie od 2 do 5 stopni Celsjusza. 

W związku z nadchodzącym niżem warunki pogodowe mają ulegać nagłym zmianom. Synoptycy przewidują, że w okolicach weekendu, w wielu rejonach Polski, temperatura w nocy i o poranku będzie wynosiła poniżej zera, natomiast w nielicznych mróz może utrzymywać się przez całą dobę.

Więcej o: