Jakie warunki lubi azalia na pniu i jak o nią dbać? Te sekrety uprawy azalii doniczkowej są kluczowe

Azalia to piękna roślina z rodzaju Rhododendron. Jak dbać o azalie? Czy azalia na pniu może być uprawiana w domu lub na balkonie? Poznaj sekrety pielęgnacji azalii, które potrafią zdziałać cuda! Dzięki nim przepięknie rozkwitnie

Azalia to krzew, który można często spotkać w polskich domach i ogrodach. Piękne rośliny przypominające miniaturowe drzewka z grupy różaneczników należą do rodziny wrzosowatych. Jak dbać o azalię doniczkową? Czym charakteryzuje się azalia na pniu? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek dostała prezent od Stanisława. Zaprojektował jej marynarkę w kwiaty

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Azalia na pniu: jak pielęgnować? Podłoże ma znaczenie

Azalia na pniu to krzew, który świetnie przyozdobi ogród, balkon, a czasami nawet i mieszkanie. Roślina jest w ostatnich latach dość popularna, ponieważ przypomina drzewko bonsai, które wiele osób chciałoby mieć w swoim ogrodzie. Jak dbać o azalię na pniu? Oto odstawowe zasady:

  • Azalia na pniu potrzebuje kwaśnego i wilgotnego podłoża.
  • Chroń krzew od nadmiernego nasłonecznienia. 
  • Zapewnij odpowiednią temperaturę azalii — pokojową.
  • Azalia nie lubi przeciągów i bliskich źródeł ciepła jak np. grzejnik.
  • Zapewnij azalii drenaż w doniczce.
  • Przed kwitnieniem, zimą azalia lubi ochłodzenie do ok. 5 stopni Celsjusza.

Co zrobić, żeby azalia doniczkowa na pniu zakwitła?

Jeśli chcesz, aby twoja azalia bujnie zakwitła, warto zwrócić uwagę na podlewanie rośliny. Azalię należy podlewać najlepiej miękką wodą, która ma temperaturę pokojową. Wodę z kranu możesz wcześniej zagotować w czajniku i ostudzić. Azalia zakwitnie, gdy będzie posiadała odpowiednią wilgotność gleby, dlatego pamiętaj, aby regularnie ja podlewać. Liście azalii wystarczy, że będziesz opryskiwał wodą. Co ciekawe, jeśli chcesz, aby twoja roślina rosła pięknie i zdrowo po zakwitnieniu, raz na jakiś czas warto zakwasić glebę azalii np. fusami z kawy lub sokiem z cytryny.

Więcej o: